A Study on new product decisions in Turkish banking sector
- Tez No: 21577
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESER BORAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 1992
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
iv ÖZET Bu çalışmanın amacı yeni ürün geliştirme model ve araştırmaları konusuyla ilgili yazın taraması yapmak; Türk bankacılık sektöründe yeni ürün kararlarını ve yenilik işlemlerinin aşamalarını araştırmaktır. Yazın taraması yeni ürün tanımlarını, etkin yapısal düzenlemeleri ve yenilik işlemlerinin aşamalarını kapsamaktadır. Yeni ürün geliştirme konusunda araştırma lar da kapsam içinde yer almaktadır. Yargı yöntemi ile Eeçilmiş dokuz ticari bankanın 35 yöneticisine anket uygulanmıştır. SPSS-PC programındaki frekans, ki-kare ana lizi, t-test ve tek yönlü varyans analizi metodları kullanılarak veriler değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre, bir ürün/hizmet ancak bütünüyle yeni ve özgün olduğunda yeni bir ürün olarak kabul edilmektedir. Yeni bir ürün/hizmet geliştirilirken, özellikle orta ve küçük ölçekli bankalar yurtiçi rakip bankalarin mevcut ürün/hizmetlerinden etkilenmektedirler. Sektörde ticari bankacılıktan bireysel bankacılık yönüne doğru bir değişim beklendiğinden, yeni ürün geliş tirme grupları görevini üstlenen yeni bölümler kurulmuş tur. Çalışma ortamlarını değerlendirirken bu bölümler, üst yönetimin yenilik programlarına olan inançları ile uygun kişilerin bu programlari yönetiyor olmaları gibi özellikleri gözBnünde bulundurmaktadırlar.Yenilik işlemlerinin aşamaları incelendiğinde, tek nolojik gelişmeler, rakipler ve üst yönetim fikir üreten gruplar olarak belirlenmiştir. Eleme prensipleri yatırı mın sağladığı kar, projenin maliyeti ve işlem sırasında meydana gelebilecek teknik sorunlardır. Yöneticilerin eği tim düzeyi ayrıntılı bir pazarlama planı hazırlanmasında etkili olmaktadır. Son aşama öncesinde pazarlama araş tırmaları yürütülmektedir. Ürünün pazara sunulması aşama sında genel müdürlük ve şubelerin sorumlulukları belir lenmiştir. Çalışmanın sonunda, pazarlama yöneticilerine ve araş tırmacılara öneriler belirtilmiştir. Bu çalışmanın temel katkısı Türkiye'deki ticari bankaların yenilik işlemleri nin aşamaları ve yeni ürün kararlarının incelenmesidir.
Özet (Çeviri)
I 1 ABSTRACT The purpose of this study is to provide literature review on models and studies on new product development; and to conduct a field study on new product decisions and the stages of the innovation process in the Turkish banking sector. The literature review includes conceptual studies on the definitions of new products, effective organizational arrangements and the stages of the innovation process. Empirical studies on new product development are also included. A structured questionnaire was administered to 35 managers in nine commercial banks, chosen by judgmental sampling procedure. SPSS-PC was used for data analysis, through frequencies, cross tabulation, t-test and oneway analysis of variance. According to the results of the study, a product/ service is considered to be new when it is completely new and original. In developing a new product/service, especially for the medium and small sized banks, the local competitive banks' existing products/services are found to be most influential. Expecting a shift from commercial banking towards personal banking, new departments functioning as new product development groups were established. For the evaluation of their working environment, these departments consider theXXX top management commitment to innovation programs and the existence of right people administering the program, as important attributes. When the stages of the innovation process are considered, the technological developments, competitors and top management are idea generation groups. The screening criteria used are, return on investment, cost of project and ?technical processing problems. The level of education of the managers influence the preparation of detailed marketing plan. Marketing tests are carried out before the last stage. The responsibilities of the head office and branches are determined for a successful commercialization stage. The study concludes with implications for marketers and for researchers. Main contribution of the study is the investigation of the stages of the innovation process and the new product decisions of commercial banks in Turkey.