Mevlana'nın Mesnevi'sinden ilköğretim okulları için seçilen öykülerin eğitsel yönünün incelenmesi
Educational aspects of the stories chosen from Mesnevi of Mevlana for primary schools
  1. Tez No: 215795
  2. Yazar: GÜLTEN ERKEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Araştırmamız, Mevlâna'nın Mesnevî'sinden ilköğretim okulları için seçilen hikâyelerin eğitsel yönünün incelenmesi ile ilgilidir.Yaptığımız çalışmada: Mehmet Zeren'in hazırladığı ?Mevlâna'nın Mesnevisinden Seçme Hikâyeler? , Emine Sevim'in hazırladığı ?Mesnevî'den Seçme Hikâyeler?, Sadık Yalsızuçanlar'ın hazırladığı ?Mesnevî'den Hikâyeler? adlı eserler incelenmiştir. Her kitapta, çoğunluğu aynı olmakla birlikte, Mesnevî'deki hikâyelerin seçimi konusunda farklılıklar olduğu görülmüştür.Çalışmamızın başında Mevlâna'nın hayatı, eserleri, eğitim anlayışı ile hikâye türü ve Mesnevî hakkında gerekli açıklamalar yapılmış, çalışmamızda yaptığımız değerlendirmelerin dayandığı temeller ortaya konulmuştur.Hikâyeler üslûp, varlık ve şahıs kadrosu, vurgulanan kavramlar ve kullanılan yöntemler açısından incelenmiş, hikâyelerde kullanılan eğitsel unsurlara değinilmiştir. Her konu, en uygun örneklerle açıklanmaya çalışılmıştır. Eğitsel cümleler de, uygun konu başlıklarıyla birlikte sunulmuştur. Mevlâna'nın hikâyelerinde gizli olan mesajlara ulaşılması için ufak ipuçları verme ve hikâyelerin anlaşılırlığını destekleme amacı güdülmüştür. Hikâyelerdeki her unsurun kullanım amacı açıklanarak eğitime sağladığı katkıya da değinilmiştir.Çalışmamızda ulaştığımız sonuçlar, tüm bu bilgi ve değerlendirmeler sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Our research is about the educational aspects of the stories chosen from Mesnevî of Mevlâna for primary schools.In the research we carried out, ?Selected Stories From Mevlâna?s Mesnevî?, prepared by Mehmet Zeren, ? Selected Stories From Mesnevî? , prepared by Emine Sevim and ?Stories From Mesnevî?, prepared by Sadık Yalsızuçanlar were invastigated. In each book, in spite of the similarities, it was seen that there were differences in the selection of stories.At the beginning of our study: the life of Mevlâna, his works, educational perspective and style of his stories and Mesnevî were explained. The basis of the evaluations made in the study were emphasized.The studies were researched in terms of style, content of characters emphasized concepts and methods used. Educational components used in stories were also mentioned. Each subject is studied using the most appropriate examples. Informative sentences were presented with the suitable headlines. It is aimed to give minor clues to understand the hidden messages in Mevlâna?s stories and support the incomprehensibility of the stories. The purpose of using every components in the stories were explained and its contribution to the education is also mentioned.The result of our study is the product of all these information and evaluations.