Türkiye'de vergi gelirlerinin arttırılması yönünden vergi incelemesi
Taxing examination on increase of tax incomes in Turkey
- Tez No: 215808
- Danışmanlar: PROF. MEHMET TOSUNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Vergi, devletin kamu hizmetlerini yerine getirebilmesi için ihtiyaç duyduğu en önemli finansman kaynağıdır. Günümüzde klasik devlet anlayışının yerini alan sosyal devlet anlayışıyla birlikte artan devlet fonksiyonları kamu harcamalarının artışına neden olmaktadır. Bu da devletin en önemli gelir kaynağı olan vergilerin önemini daha da arttırmaktadır. Çağdaş devletlerde olduğu gibi ülkemizde de vergi sistemi beyan esasına dayanmaktadır. Vergilendirme ile ilgili işlemlerin en iyi mükellefler tarafından bilineceği düşüncesine dayanan bu sistemin başarısı bildirimlerin gerçeğe uygun olmasına bağlıdır. Mükellefler tarafından yapılan vergi bildirimlerinin gerçeği yansıtmaması, mükelleflerin iyi niyetli olmasına rağmen bazen kanunların yeterince anlaşılamaması, unutma ve maddi hata yapılması gibi sebeplerden kaynaklanabilmektedir. Bu aşamada mükelleflerin bildirimlerinin doğruluğunu araştırmak ve sağlamak gerekmektedir. Bu da çok iyi organize edilmiş ve sağlıklı bir işleyişe sahip olan, mükelleflerin vergisel faaliyetlerini araştıran vergi denetim mekanizmasıyla sağlanacaktır. Beyan esasının geçerli olduğu ülkelerde mükelleflerin beyanlarının doğruluğunun araştırılmasında ve kontrolünde en etkili denetim türü ise vergi incelemeleridir. Ülkemizde vergi idaresinin ve dolayısıyla vergi incelemesinin etkinliğinin sağlanmasında birçok faktör etkili olmaktadır. Bu faktörler incelendiğinde ortaya çıkan sorunlar sonucu, ülkemizde vergi incelemesinden beklenen yararın sağlandığını söylemek mümkün değildir.Fakat ülkemizde vergi incelemesinden beklenen faydayı sağlamak için birçok yeni çalışmanın da idare tarafından işleme konulduğunu görmekteyiz. Bu da var olan sorunların kısa zamanda çözülerek vergi incelemesinden beklenen yararın gerçekleşmesine katkıda bulunacaktır. Ülkemizde vergi denetimi üzerinde titizlikle durulmalı ve gereken önem gösterilmelidir. Çalışmamızda devlet fonksiyonlarının yerine getirilmesi, maliye ve ekonomi politikalarının başarısı bakımından oldukça önem taşıyan vergiden, beklenen yararın sağlanabilmesi için denetim sisteminin işleyişi ortaya konulmaya ve var olan sorunlar hakkında öneriler sunulmaya çalışılmıştır. Anahtar Kelimeler 1- Vergi 2- Denetim 3- Vergi Denetimi 4- Vergi İncelemesi 5- Etkinlik
Özet (Çeviri)
Tax is the most important resource of government for providing public services. At the present day replacing of the social state concept causes increasing of public expenditures. So that reason increases importance of taxes. Our tax system rely on declaration base like other modern countries. This system based on thinking of tax payers knows all operations about taxation, so achievement of tax system based on honesty of tax returns. However bona-fidgety of tax payer, impalpable tax laws, forgetting, and material defects causes wrong declarations. So, declarations of tax payers must have be research and provide the truth of tax returns. That can be realize by well-organized searching taxation activities and tax audit mechanism. In return based tax systems the most effective audit way of verifying declarations is tax investigation. In Turkey efficiency of tax administration and tax investigation depends on some factors. When these factors was analyzed, it?s not possible to say `in our country the tax investigation is effective. But in our country to provide expected benefits from tax investigation the new applications have put in force by government. So it may cause a positive effect at providing expected benefit from tax investigation.In our country must be asserted on tax audit religiously and attach required importance to tax audit. At this study we try to make a suggestion about tax, has a critically important for public functions and achievement of financial and economical policies, and the problems of running operation of tax audit system. Key Words 1- Tax 2- Audit 3- Tax Audit 4- Tax Investigation 5- Efficiency