Kadmiyum ile kirlenmiş topraktan Cd(II) iyonlarının yıkanması ve elektrokimyasal olarak gideriminin araştırılması
Washing Cd(II) ions from cadmium polluted soil and investigation of electrochemically removal
  1. Tez No: 215886
  2. Yazar: FERHAT SADİ YİMSEK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NURCAN KÖLELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Son yıllarda, arazi ve laboratuvar ölçeginde yapılan bir çok çalısma, agır metallerle kirlenmis toprakların arıtımında toprak yıkama ve elektrokimyasal arıtım tekniklerinin verimli bir sekilde kullanılabilecegini göstermistir. Bu arastırmanın birinci asamasında, iki farklı dozda (10 ve 50 mg/kg) Cd ile yapay olarak kirletilmis farklı iki tekstüre sahip iki topraktan maksimum metal giderim verimini saglayacak optimum yıkama kosullarının belirlenmesine çalısılmıstır. Maksimum Cd giderimi 1:20 katı-sıvı oranında ve 0.1 M Na2EDTA ve 0.1 M ZnEDTA ile elde edilmis olup katı-sıvı oranı arttıkça Cd(II) giderimi artmıstır. Ayrıca Cd giderimi, çözeltilerin pH'ları ile ters orantılı olarak degisirken EC ve TDS degerleriyle dogru orantılı olarak degismistir. kinci asamasında ise elde edilen yıkama çözeltisindeki Cd önceden belirlenen indirgenme potansiyelinde sabit yataklı bir reaktörde elektroliz edilerek Cd giderimi arastırılmıstır. Granüle Cd elektrot (çalısma elektrodu) ile Pt elektrot (karsıt elektrot) kullanılarak potansiyel farkı ve zaman gibi bazı parametreler incelenerek ve maksimum metal giderimi için optimum çalısma kosulları arastırılmıstır. Baslangıç denge Cd konsantrasyonu 15 mg/L'den 15. dakikada 3,9'a düsmüs ve Cd giderimi elde edilmistir. Anahtar Kelimeler : Toprak kirliligi, kadmiyum, toprak yıkama, elektrokimyasal arıtım.
Özet (Çeviri)
Washing and electrochemical remediation have a great potential to remediate heavy metal contaminated soils. The use of Na2EDTA, FeEDTA and ZnEDTA on removal Cd of contaminated soils was evaluated with washing and elektrochemical treatment methods. Initial total cadmium concentrations were maintained at 10 and 50 mg/kg. In the first part of the study, optimum cadmium removal conditions from the soils which are artificially contaminated were investigated. Maximum cadmium removal was achived in the 1:20 soil:liquid ratio and 0.1 M Na2EDTA and 0.1 M ZnEDTA. Moreover, cadmium removal is changed reverse proportional to the pH of the solutions and directly proportional to EC and TDS values. In the second part of the study, cadmium removal was investigated. The washing solution was electrolized in a fixed bed glass reactor and the reduction potential of cadmium was determined. By using granuled Cd electrodes (working electrode) and Pt electrodes (opposite electrode) and with the investigation of some parameters such as potential difference, pollution load and time, maximum metal removal conditions were investigated. Initial equilibrium cadmium concentration is decrased to 3.9 mg/L from 15 mg/L in 15 minutes. In the 15 th minute cadmium removal efficiency was %74. Key Words : Soil pollution, cadmium, electrokinetic treatment, soil washing.