Toxicity of heavy metals (Cu+2,Cr+6,Zn+2,Pb+2,Cd+2) and a pesticide (mancozeb) to selected soil bacteria
Bazı toprak bakterilerine ağır metallerin (Cu+2,Cr+6,Zn+2,Pb+2,Cd+2) ve bir pestisitin (Mancozeb) toksik etkisi
  1. Tez No: 65520
  2. Yazar: GÜLŞEN AYTAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SOL ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
II ÖZET Toprak hem çevresel bir ortam hemde bir doğal kaynaktır. Ancak aşın kirlenmeyle toprak, ürün yetiştirilmesinde dahi kullanılamaz hale gelir. Toprak ve su kaynaklarının korunması birbiri ile oldukça ilişkilidir. Çevre sağlığı üzerine toprağın etkisi tam olarak araştırılmamış olmasına rağmen, toprağın toksik ağır metallerle kirlenmesi, yer altı suyu kalitesini etkilemekte, bitki ve ürünlerde istenmeyen metal düzeylerinin oluşmasına neden olmakta ve topraktaki mikroorganizma aktivitesini olumsuz etkilemektedir. Bu çalışma kapsamında, toprak bakterilerinden olan Pseudomonas fluorescens, Nitrosomonas sp. ve Nitrobacter sp. saf kültür olarak büyütülmüş ve ağır metallerden Cu(II), Cr(VI), Cd(II), Zn(II) and Pb(II), Cu(II) ve Zn(II) karışımı, ve pestisidlerden Mancozeb'in bu bakterilere karşı toksisitesi resazurin testi uygulanarak araştırılmıştır. Bakteri inhibisyonunun ağır metal veya pestisid konsantrasyonuna göre değişimini gösteren toksisite eğrileri çizilmiş ve bu eğrilerden yüzde elli inhibisyona neden olan ağır metal ve pestisid konsantrasyonları (IC50) belirlenmiştir. Toksisitenin kullanılan bakteriler için benzer olduğu, bunlar arasında en fazla toksik etki yapanların Cu ve Cr, buna karşılık en az toksik olanın Pb olduğu görülmüştür. Mancozeb'in toksisitesi de resazurin testi ile ölçülmüş ve iyi sonuçlar alınmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Soil is a fragile environmental compartment and resourse which can become so degraded that is no longer useful to support crops. The conservation and protection of soil and the protection of water resources are strongly interrelated. Although, the role of soil in environmental health is not well known nor has it been extensively studied, it is quite clear that the contamination of soil by toxic heavy metals may adversely affect groundwater quality, may cause undesirable levels of heavy metals in crops and plants, and may impair microorganism activity in soils. In the scope of the present work selected soil bacteria, namely Pseudomonas fluorescens, Nitrosomonas sp., and Nitrobacter sp. were grown as pure cultures, and the toxicity of some heavy metal ions such as Cu(I), Cr(VI), Zn(II), Pb(II), Cd(II), one heavy metal mixture, and a selected pesticide, Mancozeb, towards these bacteria was assessed using the Resazurin test. The toxicity curves showing percent inhibition of bacteria versus heavy metal and pesticide concentration were obtained and the IC50 values, the concentration of heavy metals and pesticide causing fifty percent inhibition, were determined from these curves. The order of toxicity was found to be similar for the bacteria used, with the most toxic metal being either Cu or Cr, and Pb was found to be the least toxic for all three bacteria. The toxicity of Mancozeb was also assessed using the resazurin test, and gave good results.