Eksenel hareketli esnek kirişlerin sürekli ortam titreşimleri
Continious media vibrations of axially moving beams with small flexural stiffness
  1. Tez No: 215915
  2. Yazar: SAİM KURAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDOĞAN ÖZKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalısmada, eksenel hareketli esnek kiris problemi ele alınmıstır. Hamilton Prensibikullanılarak hareket denklemleri ve sınır sartları çıkarılmıstır. Bu denklemler ve sınır sartlarıboyutsuzlastırılmıstır. Böylece denklemlerin geometrik yapıya ve malzeme özelliklerine olanbağımlılıkları ortadan kaldırılmıstır. Elde edilen kiris denklemlerinde kirisin enine direngenliğiküçük kabul edilerek esnek kiris problemi için uygun hale getirilmistir. Bir perturbasyon tekniğiolan çok ölçekli metot ile dıs açılım çözümü elde edilmistir. Bu çözümün basit mesnettemoment, ankastre mesnette eğim sınır sartlarını tam olarak sağlamadığı görülmüstür. Buproblemi ortadan kaldırmak için mesnete yakın kısımda farklı bir kabulle iç açılım yapılmıstır.Elde edilen dıs açılım ve iç açılım çözümleri birlestirilerek bütün sınır sartlarını tatmin edici birsekilde sağlayan kompozit çözüm elde edilmistir. Önce iki mesnetli sistemler ele alınmıs, basitbasitve ankastre-ankastre sınır sartları için çözümler elde edilmistir. Daha sonra üç mesnetlidurum incelenmis, basit-basit-basit ve ankastre-basit-ankastre mesnet durumları için çözümlerüretilmistir. Her bir durum için kiris katsayısının ve kiris hızının kirisin ilk iki tabii frekansınaetkileri incelenmistir.
Özet (Çeviri)
In this study, the axially moving flexible beam problem is considered. The equation ofmotion for axially moving beams is derived using Hamilton?s Principle. Equation and boundaryconditions are converted to nondimensional form. Thus equations become independent fromgeometry and material properties. Then the equation is optained by assuming small flexuralrigidity. At first, outer expansion solution optained using the Method of Multiple Scales, aperturbation technique. It is observed that this outer expansion solution does not satisfy theboundary conditions for momentum at simple-simple support and incline at fixed-fixed support.In order to eleminate this problem, inner expansion solution are obtained by making a secondexpansion in the neighborhood of extreme points. Then outer and iner expansion solitions arecombined to obtain composite solutions approximately satisfying all the boundary conditions. Atfirst, systems with two supports are considered and derieved solutions for simple-simple andfixed-fixed supports. Then, systems with three supports are considered and derieved solutionsfor simple-simple-simple and fixed-simple-fixed supports. And then, considered effects of axialspeed and flexural rigidity for first and second natural frequency of system for every conditions.