Ağ kafeslerde alternatif sparıdae türlerinin; sinagrit (Dentex dentex L., 1758), sivriburun karagöz (Diplodus puntazzo cetti, 1777), kırma mercan (Pagellus erythrinus L., 1758), mırmır (Lithognathus mormyrus L., 1758), çipuraya (sparus aurata L., 1758) göre gelişim parametrelerinin karşılaştırılması
Comparison of growth performance; alternative sparidae species common dentex (Dentex dentex L., 1758), sharpsnout seabream (Diplodus puntazzo cetti, 1777), common pandora (Pagellus erythrinus L., 1758), striped seabream (Lithognathus mormyrus L.,1758) with gilthead seabream (sparus aurata L.,1758) in net cages
- Tez No: 215986
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ YILDIRIM KORKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Bölümü
- Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada Milas-Muğla sınırları içerisinde yer alan özel bir ağ kafes işletmesinde, Sparidae familyasına ait 4 farklı türün çipura balığı ile çipura büyütme yemi kullanılarak, büyüme performansları üzerine çalışılmıştır. Ülkemizde Çipura ve Levrek dışında yaygın olan Sinagrit, Sivriburun Karagöz, Mercan ve Mırmır türleri ele alınmış ve 20 metre çaplı 12-14 m ağ derinliğindeki HDPE ağ kafeslerde 2'şer paralel oluşturacak şekilde toplam 10 ağ kafeste, balıklar ortalama 101600±900 adet olacak şekilde stoklanmışlardır. Balıklar çipura yemi ile ad libitum (yem alımı kesilinceye kadar) beslenmişlerdir. Toplam 150 gün süre ile yapılan çalışma sonunda, ortam koşullarından su sıcaklık değerleri için minimum 14.3±0.34°C, maksimum 18.8±0.76°C ve ortalama 16.3±0.62 °C, sudaki çözünmüş oksijen değerleri minimum 6.7±0.45 mg/l, maksimum 8.2±0.82 mg/l ve ortalama 7.6±0.58 mg/l olarak tespit edilmiştir.Büyüme oranları sırasıyla Sinagrit, Sivriburun Karagöz, Mercan, Mırmır ve Çipura türleri için %37.25±1.67, %67.36±1.39, %35.38±1.89, %31.63±1.45, %63.91±1.69 olarak, yine aynı türler için FCR ve SGR değerleri 1.53, 1.22, 1.56, 1.63, 1.41 ve 0.25, 0.40, 0.23, 0.21, 0.38 şeklinde bulunmuştur. Ekonomik değeri olan Sparidae türlerinin ağ kafeslerde yetiştiriciliği mümkündür. Fakat türlerin beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak, kendilerine özel yem rasyonlarının geliştirilmesi gerektiği çalışmada öne çıkan sonuçtur.
Özet (Çeviri)
In this study, worked on growth perfonmances of four different species of Sparidae family with Gilthead Seabream which fed by Gilthead Seabream feed in a private net cage company, in Milas-Muğla. Except Seabream and Seabass work on endemic species Common Dentex, Sharpsnout seabream, Common Pandora and Striped seabream in 20 mt diameter HDPE net cages, 12-14 mt net depth, 10 cages stoked as to be two parallel average number of fish 101600±900 and fed ad libitum with Seabream feed. In this company data were collected 150 days in the end of work sea water temperature was min. 14.3±0,34 °C maximum 18.8±0.76 °C averege, dissolved oxygen was minimum 6.7±0.45 mg/lt maximum 8.2±0.82 mg/lt average 7.6±0.58 mg/lt. Growth rates was for Common Dentex, Sharpsnout seabream, Common Pandora, Striped seabream and Githhead Seabream, %37.25±1.67, %67.36±1.39, %35.38±1.89, %31.63±1.45, %63.91±1.69. and for FCR ve SGR 1.53, 1.22, 1.56, 1.63, 1.41 ve 0.25, 0.40, 0.23, 0.21, 0.38 reported. It is possible to culture Sparidae species in net gcages. But according to species feed habbits special feed rations needs to be improve.