Web part ve ajax teknolojileri ile kişiselleştirilebilir portal uygulaması
A personalizable portal application using Web part and ajax technologies
- Tez No: 215985
- Danışmanlar: PROF. DR. ATA ÖNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Gerçekleştirilmiş olan uygulama kapsamında ASP .NET 2.0 ve AJAX (Asynchronous JavaScript and XML) teknolojileri kullanılarak verilerin kişiselleştirmeye izin verecek bağımsız birimler halinde sunulduğu bir portal tasarımının ve gerçekleştirimi yapılmıştır. Ayrıca Ege Üniversitesi web sitesi üzerinde yer alan ?egetel?, ?egeduyuru? isimli hizmetleri ve benzeri hizmetler web servislerine dönüştürülerek portal üzerinde kişiselleştirilebilir bağımsız birimler olarak sunulmuştur. Projenin gerçekleştirim aşamalarında kullanılan teknolojilerin ve izlenen yöntemlerin anlatımlarını içeren bir yol haritası oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The goal of the project developed is to design and implement a personalizable portal using ASP .NET 2.0 and AJAX (Asynchronous JavaScript and XML) technologies. In this context the services named ?egetel?, ?egeduyuru? and similar services on the web site of Ege University were reimplemented as web services. These services are presented as personalizable, independant modules on the new portal. Furthermore, a roadmap including the technologies used at implementation is formed.