Şeker üretiminde temiz üretim yaklaşımının uygulanabilirliği ve çevresel etkileri
Applicability of cleaner production approach on sugar production and environmental impacts
- Tez No: 215994
- Danışmanlar: PROF. DR. FETHİ DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Ziraat, Çevre Mühendisliği, Chemical Engineering, Agriculture, Environmental Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Bölümü
- Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Günümüzde artan su sıkıntısı, küresel ısınma ve farklı enerji kaynağı arayışları gibi küresel sorunlar, işletmelerin kaynak kullanımını azaltıcı ve kirlilik önleyici yeni üretim ve yönetim metotları geliştirmeleri gereğini ortaya çıkarmıştır.Bu çalışmada, üretim yöntemlerine yeni bir bakış açısı getiren ?temiz üretim? yaklaşımı ele alınmış ve Türkiye'de tarım ve endüstri sektörlerinde önemli bir yeri olan şeker sanayisine uygulanabilirliği değerlendirilmiştir. Bu doğrultuda, ülkedeki özel fabrikaların ve kamu fabrikalarının temiz üretim uygulaması için varolan potansiyellerindeki farklılıkların belirlenebilmesi için fabrikalara anket uygulanmış; sonuç olarak fabrikaların yapılarında önemli bir fark belirlenmezken potansiyel temiz üretim alanlarında yapılabilecekler öneri olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Nowadays global issues such as increasing water scarcity, global warming and investigation of different energy sources reveal the need for developing new production and management methods to reduce resource usage and to prevent pollution by firms.In this study, the cleaner production approach that presents a new aspect for production methods is handled and the applicability in sugar production that has an important position for agricultural and industrial sectors in Turkey is evaluated. In this respect, a questionnaire is applied to private and public sugar producing firms in Turkey to determine the difference between their existing potential for cleaner production. As a result, applicable practices in cleaner production are submited as purposals while the significant differences in the structure of the firms are not assigned