Triarilamin türevlerinin sentezleri ve fotofiziksel-elektrokimyasal özelliklerinin incelenmesi
Synthesis of triarilamine derivatives and investigation of electrochemical-photophysical properties
- Tez No: 215995
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞULE ERTEN ELA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu tezde, beş triarilamin türevi sentezlenmiştir. Sentezlenen tüm türevlerin yapıları spektroskopik yöntemler kullanılarak aydınlatılmıştır. Türevlerin yapıları UV-vis, fluoresans, 1H NMR ile aydınlatılarak, bu türevlerin TGA ve DSC'leri ile termal dayanımları, döngüsel voltammetri ile redoks potansiyelleri tespit edilerek, fotofiziksel ve elektrokimyasal özellikleri ortaya konmuştur.Türevlerin yükseltgenme potansiyelleri 0,36-0,69; EHOMO enerji değerleri 4,77-5,11 eV aralığında değiştiği bulunmuştur. Camsı geçiş sıcaklıkları ise 80-223 oC aralığında olduğu bulunmuştur. Sentezlenen türevlerin bu özellikleri nedeniyle ileriki çalışmalarda katı hal organik güneş pillerinde ve organik ışık yayan diyotlarda HTM materyali olarak kullanılması planlanmaktadır
Özet (Çeviri)
In this thesis, five different triarylamines were synthesized. Structure of all synthesized compounds have been identified by using spectroscopic methods. Structure of all the compounds were characterized by UV-visible, fluorescence, 1H NMR. Thermal stability tests (TGA,DSC), cyclic voltammetry were also done. Electrochemistry and photophysical properties were investigated. Oxidation potentials of derivatives were found in the range of 0,36-0,69 and EHOMO energy levels were found in the range of 4,77-5,11 eV. Glass transition temperatures of derivatives were found in the range of 80-223 oC. We are planning to employ these derivatives in solid state solar cell and organic light emitting diodes as HTM materials with these properties