Merkezi ve dış merkez çelik yapı sistemlerinde doğrusal olmayan davranışın incelenmesi ve üneklik düzeyinin belirlenmesi
Central and epicenter steel structural systems research for nonlinear behavior and this systems specification level of ductility
  1. Tez No: 216049
  2. Yazar: ZAFER YURDASEV
  3. Danışmanlar: PROF. SALİH ZEKİ BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada, 11 katlı (zemin kat + 10 normal kat) bir çelik yapının DBYBHY 2007 (Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik 2007) nin ön gördüğü değişik merkezi , dışmerkez çapraz ve Moment alan düzenleri ile çözümlenerek yapı genel davranışlarına ait sonuçlar irdelenmiştir. Yapılan bina çözümlemelerinde SAP 2000 programı kullanılmıştır.Birinci ve ikinci bölümde çalışmaya ait genel bilgiler verilmiştir. Üçüncü ,dördüncü ,beşinci ve altıncı bölümde, çelik yapılara ait genel bilgiler, çaprazlı sistemlere ait genel bilgiler ve çaprazlı sistemlere ait Deprem Yönetmeliği' nde verilen bilgiler aktarılmıştır. Yedinci ve sekizinci bölümde, yapının değişik çapraz düzenli olmak kaydıyla analiz adımları bulunmaktadır. Dokuzuncu ve onuncu bölümde ise analiz sonuçları irdelenmiş ve yorumlanmıştır. İrdeleme ve yorumlar, yapı ağırlığı, yapıya her iki doğrultuda etkiyen deprem kuvvetleri, elastik ve plastik deplasmanlar ve süneklik oranları parametreleri çerçevesinde yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a 11 storeyed (ground floor + 10 normal floor) steel building was analiysed and scrutinized according to DBYBHY 2007 (Turkish Code about Buildings That Are Constructed on Seismic Regions 2007) with different concentrically and eccentrically braced members. İn study, SAP 2000 program used for analysisOn first,second chapter, general information was given about the study. On third,fourth,fifth ,sixth chapter, the informations about steel structures, concentrically and eccentrically braces and also about the steel struructures which have braced members, according to Turkish Earthquake Code 2007. Seventh,eighth chapter is about analyse steps for different braced structures that are subject of this study. Ninth, tenth chapter is the final one, which includes analysis results and comments. Analysis and comments of the study have been made according to about, weight of the buildings, the earthquake forces from two direction both, displacements of elsatic and plastic analyze, and the ductility