Kaynaklı kolon-kiriş birleşimlerinin TS 648 ve eurocode 3 part 1.1 şartnamelerine göre karşılaştırmalı analizi
Code comparison of TS 648, eurocode 3 part 1.1 for welded connections
- Tez No: 216050
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET NECATİ YELGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Türkiye'de çelik yapıların boyutlandırılmasında yararlanılan şartnameler arasında TS 648 ve EUROCODE 3 önemli alternatifler olarak yer almaktadır.Eurocode bu alternatiflerden biri olup, Avrupa Ekonomik Topluluğunun kurulması sonucunda ortaya çıkmıştır. Avrupa ülkelerinde ortak kullanıma uygun olarak hazırlanmış olmasına rağmen hala yararlanılabilecek başka şartnameler de mevcuttur. Bu araştırmada, Eurocode 3: Design Of Steel Structures Part 1.1: Genel Kurallar Ve Yapım İçin Kurallar ve TS 648: Çelik Yapıların Hesap Ve Yapım Kuralları normu incelenmiştir.Kaynaklı birleşimlerin hesabında çoğunlukla kullanılan bağlantı tipleri belirlenerek kolon ve kiriş birleşimlerinde göreceli dönmeyi azaltmak için kullanılan bağlantılar seçilmiştir. Seçilen bu bağlantılar sürekli çerçeve yapılarında kullanılan basit modellerdir. Aslında kaynaklı birleşimler kolon kiriş düğüm noktaları için ideal rijit davranışa çok yakındır. Kolon gövdesine çift levhaları ve çapraz elemanlar konularak süreklilik sağlanmıştır.Bu çalışmada kolon kiriş birleşimleri kaynaklı durumları için yukarıda bahsedilen iki şartnameye göre analiz edilerek karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The national building codes used in Turkey for design of steel structures are exist code TS 648 and Eurocode 3.Eurocode, being one of these alternatives and is a natural result of the establishment of the European Economic Community. Despite being prapered for common usage in European countries. There are still some other codes available. İn this study, Eurocode 3: Design Of Steel Structures Part 1.1: General Rules And Rules For Buildings and TS 648: Building Code For Steel Structures are used for research.İn design practice welded connections the most commonly used connection typology due to their ability to reduce the relative rotation between the beam and the column allowing, in many cases, the simple modelling of the building structure as a continuous frame. İn fact, in the case of welded connections, the beam to column joint behaviour is very close to that of the ideally rigid one. Provided that the column web is stiffened by doubler plates or diagonal stiffeners.This study ends with a comparative example using each of the there analysis codes mentioned above.