Üç boyutlu etkileşimli sanal ortam hazırlama
Creatiig three dimension interacive virtual environment
  1. Tez No: 216057
  2. Yazar: ZİYNET YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. CEMİL ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Bilişim Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Sanal Gerçeklik mühendislik başta olmak üzere sağlık, eğitim ve öğretim alanlarında kullanılmaktadır. Bu çalışmada, sanal gerçeklik uygulamaları için çok amaçlı üç boyutlu sanal ortam dizaynı gerçekleştirildi ve bu ortam üzerinde etkileşim denemeleri yapıldı. Sanal ortam oluşturmak için Multigen-Paradigm Creator programı kullanıldı. Sanal ortam olarak Sakarya Üniversitesi Esentepe kampüsü seçildi. Sanal ortamda, kampüs yüzeyi, yol eğrileri, virajları birebir oluşturulmaya çalışıldı. Sanal ortam oluşturulmasında; zeminin çok fazla engebeli oluşu ve birebir boyutları ile bina tasarımlarından kaynaklanan zorluklar mevcuttur. Çalışmada, Vega LynX programı kullanılıp, etkileşime geçildi. Sanal ortam oluşturulduğunda HMD aygıtı ile kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Virtual reality is being used mainly in engineering and also healty education and teaching area. In this study for virtual reality applications, a multi purpose three dimensional virtual environment is designed and interactions events withing this environment are searhed. For creating virtual environment, Multigen Creator programme is used. Sakarya University?s campus choosen as virtual environment. In virtual environment, university campus surface slopes, curves, buildings and one to one a real ares are attempted to design. In creating virtual environment there are difficulties stemming from too much slopes of the ground and designing a real one to one dimension building. Vega LynX program is used and hence virtual interaction done. The virtual environment whince created is used built HMD device.