Sanal ortamda özne olmak: 3 boyutlu animasyonla etkileşim arayışları
To be a subject in virtual environment: Interaction search with 3-dimensional animation
  1. Tez No: 566423
  2. Yazar: EZGİ TORAMAN KORAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. SERDAR PEHLİVAN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Mevcut üretim biçimlerinde meydana gelen her değişim diğerini etkileyerek disiplinlerarası bir zinciri çeker. 21. yüzyıl teknolojilerinin sağladığı üretim biçimleri de bireyin etkileşim kurabildiği sanal ortamlar yaratılmasına olanak sağladığında yeni bir ilişki biçimi hazırlamıştır: Sanal ortam ve Özne. Kendi yapısal kuralları olan sanal ortamlar, kendisiyle ilişki içerisindeki özneyi kullanıcıya dönüştürerek fizikselliğe alternatif yeni bir ortam yaratılmasını sağlamıştır. Merkezinde aynı öznenin yer alması nedeniyle fiziksel gerçekliğe paralel olarak değerlendirilebilecek bu ortam bağımlı bir değişken olarak ele alınabilir. Tasarlayıcı ve alımlayanı olarak merkezinde aynı özne olması nedeniyle bağımlı, fiziksel gerçekliğin kurallarını esnetebildiği ölçüde de değişkendir. Bu tezde de özne ve sanal ortam ilişkisi Lacanyen Özne kuramı üzerinden okunarak irdelenmiştir. Sanal ortamın mekân ilişkisi Lefebvre'nin mekân yaklaşımından hareketle ele alınmıştır. Buna göre sanal ortam ve gerçeklik ilişkisinde sanal gerçeklikler özne merkezli yapısıyla fiziksel gerçekliğe alternatif ve paralel mekânlar olarak yer edinmektedir. Mekânın sanal ortamda var olma şeklinin ve bireyin kullanıcıya dönüşümünün okunabilmesi için tamamen saran sanal ortamda“Fanus”isimli bir sanal gerçeklik uygulaması yapılmıştır. Uygulama tamamen saran sanal ortamların araçlarından sanal gerçeklik gözlüğü ve ekipmanlarıyla deneyimlenebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Every change occurring in the existing production types affects the other change and forms an interdisciplinary chain. When production types generated by the 21st century technologies allow creation of virtual environments, where individuals can form interactions, a new type of relationship is set: virtual environment and subject. Virtual environments with unique structural rules have transformed the subject to a user, with which it has a relationship, and it has enabled creation of a new environment as an alternative to corporeality. This environment, which can be viewed as parallel to corporeality, can be discussed as a dependent variable since it has the same subject placed in its center. It is dependent because it has the same subject in its center as its designer and receiver, and it is variable as much as it can bend the rules of corporeality. In this thesis, the relationship between the subject and virtual environment was scrutinized in the context of Lacanyen Subject Theory. The space relationship of virtual environment was discussed based on the space approach of Lefebvre. According to this, in the relationship of virtual environment and virtual realities, virtual realities attain a place as alternative and parallel spaces to corporeality due to their structures containing their subjects in the center. A virtual reality application, called“Fanus”(bell-jar), was performed in a completely enfolding virtual environment to allow reading of the existence type of the space in virtual environment and the transformation of the individual to a user. The application can be experienced by using 360 vr and equipment, which are completely enfolding virtual reality tools.