Preparation of pH and lead ion optical sensor films based on immobilized reagents and investigation of their performance
İmmobilize reaktiflerle pH and kurşun iyonlarına duyar optik sensör filmlerinin hazırlanması ve performanslarının saptanması
  1. Tez No: 216097
  2. Yazar: FİLİZ SAĞIROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN YENİGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmanın birinci bölümünde, sensör tanımı ve sınıflandırılması yapılarak, sensörlerin avantajları, dezavantajları ve uygulama alanları açıklanmıştır. Optik sensörlerin hazırlanmasında kullanılan indikatörler, polimerik destekler, plastizerler ve immobilizasyon yöntemleri ayrıntılı olarak anlatılmıştır. Moleküler lüminesans spektrometri hakkında genel bir bilgi ve kuantum verimi hesaplanma yöntemi açıklanmıştır.Tezin ikinci bölümünde, çalışmada kullanılan kimyasal reaktifler, cihazlar üzerinde durulmuş ve kokteyl hazırlama yöntemleri açıklanmıştır.Çalışmanın üçüncü bölümünde, analitik kimya alanında pH ölçümünün önemi vurgulanmış ve son yıllarda rapor edilen farklı optik pH sensörleri özetlenmiştir. Çalışmada organik duyar boya olarak kullanılan Rose Bengal türevinin sentezi açıklanmıştır. Duyar filmler Rose Bengal türevinin PVC matriksde immobilize edilmesi ile hazırlanmıştır. Rose Bengal türevinin farklı çözgenlerde ve PVC matriksde fotokimyasal özellikleri belirlenmiştir. pH sensörünün yanıtı Britton Robinson tampon çözeltilerinde araştırılmıştır ve sensörün dinamik çalışma aralığının pH 2 ile 6 arasında olduğu belirlenmiştir. Sensörün tekrar kullanılabilir ve hızlı yanıtlama zamanının olması optik pH sensörü için uygun olduğunu göstermektedir. İmmobilize haldeki Rose Bengal türevinin pKa değeri 3,98 ve kuantum verimi 0.0410 olarak hesaplanmıştır.Çalışmanın son bölümünde ise, kurşunun insan sağlığı üzerindeki etkisi açıklanmış ve son yıllarda kurşun iyonunun tayin edilmesi için yapılan optik sensör çalışmaları özetlenmiştir. Duyar filmler Rose Bengal türevinin PVC matriksde immobilize edilmesi ile hazırlanmıştır. Membran pH 6 da kurşun iyonları ile maruz bırakıldığında fuluoresans şiddetinde dikkate değer bir sönüm sergilemiştir. Sensör 1x10-6-1x10-2 M aralığındaki kurşun iyonunun tayini için kullanılabilir. Sensörün 0.1 M EDTA çözeltisi ile rejenerasyonu gerçekleştirilmiştir. Çalışılan dalga boyunda Fe3+, Al3+, Co2+ iyonlarının kurşunun belirlenmesinde girişim etkisi olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In the first chapter of this thesis, definition and classification of the sensors were made and their advantages, desadvantages and fields of applications were explained. The indicators, polymeric supports and plasticizers used in preparation of optrodes were given detailed. The immobilization techniques used in the development of optical sensors were given. The general information about molecular luminescence spectrometry were given. The way of quantum yield calculation was explained.The second part of the thesis is about experimental. Reagents and devices used in this thesis were given. Cocktail preparation protocols were explained.In the third chapter of the thesis, the importance of pH measurement in the field of analytical chemistry were emphasized. Recently reported different optical pH sensors were summarized. Synthesis of the Rose Bengal derivative used as organic sensitive dye were explained. The sensing films were prepared by embedding Rose Bengal derivative in plasticized PVC membrane. The photochemical characteristics of Rose Bengal derivative in different solvents and plasticized PVC matrix were determined. The response of pH sensor was investigated in Britton Robinson (BR) buffer solutions. Dynamic working range of the sensor slides was found to be in the range of pH 2-6. The excellent reusability, reproducibility, and quick response time of the membrane are ideally suited for an optical pH sensor. pKa and quantum yield values of the immobilized Rose Bengal derivative were calculated as 3,98 and 0.0410 in PVC matrix, respectively.In the last chapter of the thesis, effect of the lead ion in human health were explained. Recently reported for monitoring lead ions with optical sensing films were summarized. The sensing film was prepared by embedding Rose Bengal derivative in PVC matrix. The membrane exhibited remarkable fluorescence intensity quenching upon exposure to Pb (II) ions at pH 6. The sensor can be used at pH 6.0 for quantitative determination of Pb2+ in the concentration range of 1x10-6 to1x10-2 M. The sensor can be regenerated with 0.1 M EDTA solution. The main interfering species in the determination of lead were Fe3+, Al3+, Co2+ ions at the working wavelength.