Türkiye'nin Ege denizi sublittoral bölgesinde dağılım gösteren Spionidae (Polychaeta-Annelida) türlerinin taksonomisi ve ekolojisi
Taxonomy and ecology of Spionidae (Polychaeta-Annelida) distributed along the sublittoral area of the Turkish coast of the Aaegean sea
  1. Tez No: 216104
  2. Yazar: ERTAN DAĞLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİH ERTAN ÇINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Su Ürünleri, Zooloji, Biology, Aquatic Products, Zoology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deniz Biyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 330
Özet
Türkiye'nin Ege Denizi kıyılarında dağılım gösteren Spionidae türlerini saptamak amacıyla yapılan bu çalışmada, farklı derinlik (5-183 m.) ve biyotoplara sahip 100 istasyondan bentik örnekler alınmıştır. Bu örneklerin kalitatif ve kantitatif analizleri sonucunda 14 genusa ait 33 tür ve bu türlere ait toplam 3056 birey tespit edilmiştir. Bu türlerden 2'si Akdeniz, 2'si Doğu Akdeniz, 2'si Ege Denizi, 4'ü Türkiye kıyıları, ve 3'ü Türkiye'nin Ege Denizi kıyıları için yeni kayıtlardır. Araştırma bölgesinde Prionospio (Prionospio) fallax ve P. (Minuspio) multibranchiata en yüksek dominansi değerine sahip türlerdir. Laonice cirrata ve P. (M.) multibranchiata ise en yüksek frekans indeks değeri ile temsil edilmektedirler. Yapılan çalışmada en fazla tür (26 tür) çamurlu biyotopta ve 5-25 metre derinliklerde bulunmuştur. Çalışmada saptanan 33 türün 4'ü [Streblospio gynobranchiata, Polydora cornuta, Pseudopolydora paucibranchiata ve Prionospio (Prionospio) saccifera] egzotiktir.
Özet (Çeviri)
In order to determine the Spionidae species inhabiting the Aegean coasts of Turkey, benthic samplings were conducted at 100 stations with various depths (5?183 m) and biotopes. As a result of qualitative and quantitative analyses of samples, a total of 3056 individuals belonging to 33 species and 14 genera were determined. Among these species, 2 species are new records for the Mediterranean Sea, 2 species for the eastern Mediterranean Sea, 2 species for the Aegean Sea, 4 species for the Turkish coasts, and 3 species for the Turkish coasts of the Aegean Sea. In the study area, Prionospio (Prionospio) fallax and P. (Minuspio) multibranchiata had the highest dominance values. Laonice cirrata and P. (M.) multibranchiata possessed the highest frequency index values. The maximum number of species (26 species) were found on the muddy bottom at 5?25 m. Among 33 species encountered, 4 species [Streblospio gynobranchiata, Polydora cornuta, Pseudopolydora paucibranchiata ve Prionospio (Prionospio) saccifera] are exotic.