Yüzeyi pvd yöntemiyle kaplanmış metallerde tribolojik özelliklerin belirlenmesi
Determination of tribologic characteristics of pvd coated metals
- Tez No: 216105
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM ETEM SAKLAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Yüzey işlemleri, malzemenin aşınma özelliklerinin iyileştirme, ömrünü arttrıma ve dekoratif amaçlı uygulamalar gibi konularda, gün geçtikçe artan hızda kullanılmaya başlanmıştır. Bu çalışmada metalik malzemelere uygulanan PVD (Physical Vapor Deposition) kaplama yöntemlerinin incelenmesi ve bu kaplamaların yüzey karakteristiklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır.Proje kapsamında, imalat sektöründe kullanılan çeşitli malzemelerden hazırlanan numunelere farklı PVD kaplamalar uygulanmıştır. Kaplamanın, malzemenin sürtünme ve aşınma özelliklerinin tespiti amacıyla proje kapsamında tasarlanıp imal edilen pim-disk aşınma cihazı ile sürtünme-aşınma testleri gerçekleştirilmiştir. Ayrıca kaplamanın mazlemenin yüzey karakteristiğine etkilerinin belirlenebilmesi için sertlik ölçümleri ve mikroyapı analizleri (Optik mikroskop,yüzey profilometresi,AFM) yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Surface treatments are using for improving metarials wear characteristics, increasing lifetime and decorative applications. In this study; our aim is to examine the methods of PVD coatings and determine the surface characteristics of these coated materials.In this project different types of PVD methods applied to the materials which used in manufacturing sector. In order to obtain the surface characteristics of the samples, a pin-disc wear apparatus was designed and friction wear tests, hardness analysis, micro-structural analysis (optic microscope, surface profile meter) were done.