Türkiye ve Yunanistan'ın su ürünleri mevzuatları ile sahil güvenlik uygulamalarının karşılaştırmalı incelenmesi
The study of comparation the fisheries legislation and coast guard applications of Turkey and Greece
  1. Tez No: 216103
  2. Yazar: FATİH TEZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN TOKAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tezde Türkiye mevzuatına ilişkin olarak 1380 sayılı Su Ürünleri Kanunu, Su Ürünleri Yönetmeliği ile Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen 1/1 Numaralı Tebliğ incelenmiş olup karşılığında Yunanistan'da kanunların ilgili kısımları ile Yunanistan'ın bir Avrupa Birliği(AB) ülkesi olmasından dolayı AB'nin Su Ürünlerine ilişkin mevzuatlarının karşılaştırılması yapılmıştır.Sahil Güvenlik uygulamalarının karşılaştırılmasında ise Türk Sahil Güvenlik Komutanlığı ile Yunan Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın su ürünleri ile ilgili yapmış olduğu faaliyetleri karşılaştırılmıştır.İki ülke balıkçılarının avlandıkları aynı suları görünmeyen çizgiler ile ikiye bölen sınırların iki tarafında farklı mevzuatlar mevcuttur. Su Ürünleri kanunda, AB uyum çalışmaları kapsamında yapılması tasarlanan değişiklikler Türkiye Büyük Millet Meclisi alt komisyonlarında görüşülmektedir. Bu kanun ile iki ülke ve dolayısıyla AB ile olan mevzuat farklılıklarının ortadan kalkacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, Turkish laws about fisheries ;1380 ? The law of Fisheries, The Instructions of Fisheries and The announcement about the regulations of fishing for commerce in seas 1/1 has been compared with Greek laws and European Union(EU) Regulations about fisheries becaue of Greece is a EU member.In the comparision of Coast Guards aplications it has been compared of the applications about fisheries of Turkish Coast Guard Command and Hellenic Coast Guard Command.There are different laws about fisheries about the same waters that has been divided into two part with invisible border lines. It is being talking over the plan of the changes about the Law of Fisheries at sub-commisions of the Turkey Great National Assembly. It is being considering that the differences about the laws of fisheries between two countries and also EU will be ended by this new law and new instructions and announcements which will be made according to this new Law of Fisheries.