Ağaç kurbağalarının Türkiye'nin doğusundaki dağılışının biyoakustik yöntemle belirlenmesi
The establishment of the distribution of tree frogs in Eastern Turkey using bio-acoustic methods
  1. Tez No: 216117
  2. Yazar: ŞAMİL YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmada, Doğu Anadolu Bölgesi'nin batısındaki Malatya ili civarına arazi çalışması yapılmıştır. Toplam 9 ilçeye ait 13 lokalitede gerçekleştirilen arazi çalışmalarında ağaç kurbağalarının taksonomik durumlarına biyoakustik ve morfolojik yöntemlerle açıklık getirilmiştir.Elde ettiğimiz morfolojik (lateral şeride ait kasık bölgesindeki yukarı ve öne doğru uzanan çıkıntının bulunup bulunmaması ve lateral şeridin devamlı olması veya olmaması gibi) ve biyoakustik (çağrılardaki pulsların sayısı, çağrının uzunluğu, iki çağrı arasındaki mesafe, dominant frekans ve bir çağrının başlangıcından diğer bir çağrının başlangıcına kadar olan süre) bulgular incelendiğinde bu bölgede Hyla savignyi türünün dağılış gösterdiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, field study was carried out in the city of Malatya which falls to the west of the Eastern Anatolia. The taxonomic status of tree frogs was determined using both bioacoustics and morphological methods in a total of 13 localities within 9 provinces of Malatya.According to our both morphological (the presence or absence of the anterodorsally oriented spur of the lateral strip in the inguinal region, and the continuous or discontinuous state of the lateral strip) and bio-acoustic results (number of pulses per call, call duration, intercall interval, call period) the species of Hyla savignyi inhabits in this region.