Kaparili beyaz peynir üretimi ve kalite özellikleri üzerine bir araştırma
A study on the production of white cheese with caper and its quality characteristics
  1. Tez No: 216118
  2. Yazar: OKTAY YERLİKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEM KARAGÖZLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Süt Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Kaparili beyaz peynir üretiminde peynirin bileşimi, proteolizi, yapı ve tekstürel özellikleri, duyusal özellikleri, +4°C'de 90 günlük depolama süresince incelenmiştir.Kaparili beyaz peynir üretimi pilot tesis koşullarında standart yöntemle yapılmıştır. Çalışmamızda salamura kapari meyve halinde ve kıyılmış olarak iki farklı şekilde kullanılarak, bu ürünün fiziksel, kimyasal, duyusal ve mikrobiyolojik özellikleri incelenmiştir. Böylelikle beyaz peynire farklı tat ve aroma kazandırılarak, yeni ürün prosesi geliştirilmeye çalışılmıştır. Beyaz peynire salamura kapari tam ve parçalanmış olarak iki farklı şekilde ilave edilmiş, tüketici tercihi ve yapısal özellikleri karşılaştırılmıştır. Kontrol örneğine ise kapari ilave edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
In the production of cheese with caper composition, proteolysis, textural properties, sensory of cheeses were studied during the storage of 90 days at +4°C.Cheese with caper samples were produced by standart procedure in pilot dairy plant of the Dairy Technology Department. In this study, caper was used in two different ways as with fruit and sliced. Physical, chemical, sensorial and microbiological characteristics of these products had been investigated. In this way, a new product process had been improved by bringing in different taste an flavour to the white cheese. The capers were added in two different ways as fruit and sliced, consumers choices and textural characteristics had been compared. The caper was not added to control sample.