Hareketlilik, tıkanıklık ve çekişmenin IEEE 802.15.4 tabanlı ağlardaki ağın performansına olan etkilerinin incelenmesi
Combined effects of mobility, congestion and contention on network performance for Ieee 802.15.4 based networks
  1. Tez No: 216131
  2. Yazar: ÇAĞDAŞ DÖNERTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. RADOSVETA IVANO SOKULLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu tezde değişen düğüm sayıları, farklı aktiflik periyotları (MAC seviyesinde kullanılan superframe yapısının yarı aktif periyot ve tam aktif periyot diye iki kısımda incelenmesi) ve farklı arabellek boyutları gibi değişen ağ parametrelerinin ağın uçtan uca tıkanıklığı ve yerel çekişme üzerinde olan etkileri üzerinde çalışılmıştır.Bu etkiler; tüm düğümlerin sabit oldukları durum, tüm düğümlerin hareketli oldukları durum, koordinatör düğümünün sabit diğer düğümlerin hareketli oldukları durum ve son olarak da koordinatör düğümünün hareketli diğer düğümlerin sabit oldukları durum olmak üzere dört farklı senaryo üzerinde incelenmiştir.Benzetimler AODV yönlendirme protokolünde, işaret-olan (beacon- enabled) durumda, IEEE 802.15.4'ün dilimlenmiş CSMA-CA modunda, Random Waypoint hareketlilik modeli baz alınarak ve Network Simulator-2.31 (ns-2.31) benzetimci programı kullanılarak yapılmıştır. Değişen ağ parametrelerinin etkileri paket dağıtım oranı dikkate alınarak incelenmiş ve değişen koşullarda hangi parametrelerin daha iyi sonuç verdiklerine karar verilmiştir. Duyarga düğümlerinin kendi aralarında olan yerel etkileşimlerinin ağın performansını etkilediği benzetimler sonucunda açıkça görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effect of changing network conditions like different number of nodes, different active periods and different buffer sizes are investigated on end-to-end congestion and local contention.These effects are investigated in four different scenarios; the condition that all nodes are static, all nodes are randomly moving, coordinator node is static other nodes are randomly moving and finally, when coordinator node is randomly moving other nodes are static.Simulations are done with AODV routing protocol, beacon-enabled mode, IEEE 802.15.4 slotted CSMA, Random Waypoint model as a mobility model and as a simulation program Network Simulator-2.31 (ns-2.31) is used. Effects of changing network parameters are investigated as regards to packet delivery ratios and that which parameters are best suited in different conditions are decided. The results of our analysis demonstrates that local interactions between sensor nodes directly affects the overall network performance.