Dinamik gezgin satıcı probleminin çözümü için bir eniyileme kütüphanesinin tasarımı ve görsel yazılım geliştirme ortamı ile birlikte gerçekleştirimi
Design and implementation of an optimization library with visual software development environment for the solution of dynamic traveling salesman problem
  1. Tez No: 216130
  2. Yazar: BARIŞ ÖZKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYBARS UĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Gezgin Satıcı Problemi, verilen belirli sayıda şehrin tümünü en az maliyetle dolaşan turu bulmayı amaçlayan bir kombinasyonel eniyileme problemidir. Problem, iş planlama ve rota planlama gibi birçok pratik uygulamaya uyarlanabilir. Ancak GSP ile modellenebilen problemlerin büyük çoğunluğu zamanla değişime uğrayabilen problemlerdir. Bu nedenle de dinamik GSP ile modellenmeleri gerekmektedir. Bu tez çalışmasında dinamik GSP için Java ortamında genetik algoritmaları ve yerel arama tekniklerini (2-opt, 3-opt) kullanan bir eniyileme kütüphanesi geliştirilmiştir. Ayrıca kütüphanenin kullanımını kolaylaştıran web tabanlı bir görsel yazılım geliştirme ortamı oluşturulmuştur. Bu uygulama, kullanıcıların ağ üzerinden, kütüphaneyi kullanan programlar üretmelerine olanak tanır. Kullanıcılar kod üretmek yerine uygulamayı kullanarak problemlerine doğrudan çözüm de üretebilirler.
Özet (Çeviri)
Traveling Salesman Problem, which aims to find optimal total routing cost for a given collection of cities, is a combinatorial optimization problem. Problem can be adapted to many practical applications such as route planning and job scheduling. But most of the problems which can be modelled with TSP are time changeable problems. So these problems are supposed to be modelled with dynamic TSP. In this thesis, an optimization library, which uses genetic algorithms and local search heuristics (2-opt, 3-opt), is developed in Java platform for solving dynamic TSP. In addition to this, an interactive web based visual software development platform, which makes the usage of that library easier, is implemented. This application gives users the opportunity of creating software programs which use the library. Instead of generating software codes, users may directly solve their problems by creating their maps and using the application.