Network technology of autonomous vehicle for intelligent transportation systems
Akıllı ulaşım sistemleri için otonom araç ağ teknolojisi
- Tez No: 799870
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAHİ ABDU IBRAHİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Dünya çapında yollarda artan otomobil sayısı, artık trafik sıkışıklığı, kazalar ve kirlilik gibi bazı olumsuz sonuçların ana faktörüdür. Akıllı Ulaşım Sistemleri (ITS) kullanılarak bu sorunlar azaltılabilir. ITS çerçevesi, ağ yolu sorunlarına çözüm sağlamak için çok sayıda seçenek sunar. Çeşitli çözümlerin tasarlanması veya uygulanması için araçların kullanılmasıyla, farklı ülkeler çoktan başlamıştır. Yolda, benzer hedeflere sahip araçlar, bir aracın diğerini takip ederken ikisi arasında yönetilebilir ve tutarlı bir mesafeyi koruduğu bir müfreze oluşturabilir. Müfrezenin bireysel aracı, yolda kendi başına hareket edebilen otonom bir araç olarak kabul edilir. Taşıt ad hoc ağı (VANET), otomobiller arasında kablosuz iletişim sağlayan kablosuz bir ağdır. Mobil Ad hoc Ağın (MANET) bir kısmı VANET olarak anılmaktadır. VANET'lerde araçtan araca iletişime izin vermek için Özel Kısa Menzilli İletişim (DSRC) protokolü geliştirilmiştir. VANET'lerde araçtan altyapıya (V2I), araçtan araca (V2V) ve diğerleri gibi çok sayıda iletişim modu kullanılır. Otomobilin daha fazla servisi olan başka bir araçtan boşta servisini kullanmasını sağlayan bulut bilişim, bir başka ilginç özelliktir. Tüm ağ kullanıcıları için bu tür bir kaynak havuzu oluşturma yoluyla birçok sorun çözülür ve birçok engel (kirlilik, tıkanıklık ve kaza) ortadan kaldırılır. Bulut bilgi işlem modelinin ve VANET paradigmasının entegre olması bu süreç için esastır. Bu çalışma, müfreze sürüşüne yardımcı olacak son teknoloji bir sistem önermektedir. Yöntem, bir V2V güvenlik mesajı göndermek için DSRC ve VANET'i kullanarak müfreze iletişim teknolojisini geliştirir. Ek olarak, V2I, araçlar tarafından Yol Kenar Birimi (RSU) ile etkileşime geçmek için kullanılır. Müfreze sürüşü için gerekli olan RSU'nun bulut bilgi işlem yeteneklerinin kullanılmasıyla müfrezenin kararlılığı sağlanır. Bu yetenek, RSU ile lider araç arasındaki bağlantı ile karşılanır. RSU işin içinde olduğu için yol sorununu lider arabaya bildirmek için hizmet olarak işbirliğini (CoaS) kullanın. VANET MOBISIM hareketlilik üretecinin Manhattan şebekesine ilişkin gerçek bir harita üzerinde kullanılmasıyla, uçtan uca gecikme süresi, ağ yoğunluğu ve tepki süresi gibi bir dizi ölçüm ve öznitelik kullanarak artan araç yoğunluğunun etkilerini tahmin ediyoruz.
Özet (Çeviri)
The increasing number of automobiles on the road around the world is now a major factor in some unfavorable outcomes, including traffic jams, accidents, and pollution. These problems could be lessened by using Intelligent Transportation Systems (ITS). The ITS framework offers numerous options for providing solutions to network road issues. With the use of vehicles for designing or executing various solutions, different countries have already started. On road, vehicles with similar goals may create a platoon where one vehicle pursues the other while keeping a manageable and consistent distance between the two. The individual vehicle of the platoon is regarded as an autonomous vehicle, able to travel down the road on its own. A vehicular ad hoc network (VANET) is a wireless network which enables wireless communication between automobiles. A portion of Mobile Ad hoc Network (MANET) has been referred to as VANET. To allow vehicle-to-vehicle communication in VANETs, the Dedicated Short-Range Communication (DSRC) protocol was developed. Numerous modes of communication, like vehicle-to-infrastructure (V2I), vehicle-to-vehicle (V2V), and others, are used in VANETs. Cloud computing, which enables the automobile to use idle service from another vehicle that has greater service, is another interesting feature. Many problems are resolved and many roadblocks (pollution, congestion, and accident) are removed by such resource pooling for all network users. It is essential to this process that the cloud computing model and the VANETs paradigm are integrated. This study suggests a cutting-edge system to aid platoon driving. The method improves platoon communication technology by utilizing DSRC and VANET to send a V2V safety message. Additionally, V2I is used by the vehicles to interact with Road Side Unit (RSU). With the use of RSU's cloud computing capabilities, which is essential for platoon driving, the platoon's stability is achieved. This ability is met by the connection between the RSU and the leader vehicle. Use cooperative as service (CoaS) to notify the leader car of a road problem since RSU is involved. With the use of VANET MOBISIM mobility generator on an actual map regarding the Manhattan grid, we estimate the effects of increasing vehicle density with the use of a range of metrics and attributes like end-to-end latency, network density, and reaction time.