Küçük boyutta bir parametreli hareketler ve uygulamaları
One parameter motion in a small dimension and applications
  1. Tez No: 216133
  2. Yazar: FATİH KANDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tez çalışmasının birinci, ikinci ve üçüncü bölümlerinde mekanizma ile ilgili temel kavramlar ve bilgiler verilmiştir.Dördüncü bölümde düzlemdeki hareketlerin kinematik analizi incelenmiştir.Beşinci ve altınca bölümlerde hız ve ivme kavramları ayrıntılı olarak, matematiksel ispatları verilerek incelenmiş ve mekanizmalardaki hız ve ivme analizleri gösterilmiştir.Yedinci bölümde ani dönme merkezi kavramı incelenmiş, mekanizmalarda bulunması gösterilmiş, ani dönme merkezlerini kullanarak hız analizi yapılmış, ayrıca hareket pol eğrileri cinsinde ifade edilmiştir.Sekizinci bölümde önemli teoremlerden Euler-Savary denklemi incelenmiş, büküm çemberi tanımı verilerek ikisi arasındaki ilişkiye değinilmiştir.Son bölümde, dört uzuvlu mekanizmalar işlenmiş, 5-kol mekanizmasının birinci ve ikinci dereceden kinematik katsayıları kullanılarak, eğrilik yarıçapı bulunarak, büküm çemberinin çizimine ulaşılmıştır ve bilgisayar uygulaması verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the first three chapters of this thesis, fundemental concepts of mechanism are given.In the forth chapter, the planar kinematic analyses is investigated.In the fifth and sixth chapters, concepts of velocity and acceleration are investigated in detail with their mathematical proofs also velocity and accelaration analyses of mechanisms are studied.In the seventh chapter, instantenous center of rotation which is the important subject of the motion in a small dimension is investigated and is shown how to find them in a mechanism. Velocity analyses are done using instantenous centers and a motion is defined using pole curvesIn the eighth chapter, Euler-Savary equation (one of the important theorem) is investigated, defination of inflection circle is given and relation of them is mentioned.In the last chapter, four-bar mechanisms are studied, radius of curvature is found using the first and the second order kinematic coefficients of 5-bar mechanism, and finally reach the inflection circle. The computer aplication is also given.