Orta Gediz havzasında (Salihli-Kargın) toprak erozyonu hızının Pb210 tekniği ile belirlenmesi ve sonuçların değerlendirilmesi için genel bir yazılımın geliştirilmesi
Estimating soil erosion in Middle Gediz basin (Salihli-Kargın) with Pb210 technique and improving general software to asseessment the results
- Tez No: 216135
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN UĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Nükleer Mühendislik, Geography, Physics and Physics Engineering, Nuclear Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
- Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bitki örtüsü tahrip edilmiş olan toprağın, su veya rüzgarın etkisiyle aşınıp taşınması ve birikmesi, erozyon olarak nitelendirilmektedir. Erozyon, ülkemizde olduğu gibi bütün dünyada da farklı şiddette meydana gelen bir afettir. Ülkemiz topraklarının %14'ünde hafif, %20'sinde orta ve %63'ünde şiddetli ve çok şiddetli derecede erozyon tehlikesi mevcuttur.Erozyon ile mücadelede ilk bilinmesi gereken parametre erozyon hızıdır. Erozyon hızı tayininden toprağın yıllık hareketi incelenmektedir. Erozyon hızı tayininde dünya da birden çok yöntem kullanılmaktadır. Bu yöntemlerden biri olan ve son zamanlarda geliştirilen bir yöntemde radyoaktif elementleri izleyici olarak kullanmaktır. Kullanılan radyoaktif elementler ise 7Be, 137Cs ve 210Pb'dur.Bu çalışmada Orta Gediz Havzası'nda bulunan Kargın Köyü tarım alanı için erozyon hızı 210Pb radyoaktif elementi kullanılarak belirlenmiştir. Hazırlanan örneklerin 210Pb aktiviteleri Ortec firmasına ait OCTETE PLUS ALFA SPEKTROSKOPI yarı iletken detektörü ile ölçülmüştür. Ölçümler sonucunda denge üstü 210Pb envanteri referans noktası için 3723,04 Bq m-2, erozyon noktası için 2544,42 Bq m-2 ve depozisyon noktası için 4138,57 Bq m-2 olarak hesaplanmıştır. Sonuçlar 210Pb ölçüm tekniği için geliştirilen yazılımın yardımı ile değerlendirilmiş ve çalışma alanı için erozyon hızı belirlenmiştir. Erozyon hızı -2,67 kg m-2 y-1 ile 0,51 kg m-2 y-1 arasında değiştiği tespit edilmiş ve ortalama erozyon hızı ise -1,48 kg m-2 y-1 olarak tayin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subversioned plant-species, water or wind can cause soil erosion. Soil erosion rates are different from country to country. %14 of Our countries soil are faced with erosion weekly while 20 percent average and 63 percent confronted strongly.The most important parameter to conflict with erosion is the rate of erosion. To improve the erosion rate soil?s annual movement must be examine. Annual movement of soil can be estimated in different ways. Using radioactive matters is the one of them. 7Be, 137Cs and 210Pb are used for this purpose.In this study erosion rate are calculated using 210Pb for Kargın Village in Orta Gediz lowland. The activities of 210Pb of samples are estimated by the Octete Plus Alfa Spectroscopy system, silicon surface detector, of Ortec firm. After the measurement unsupported 210Pb inventories of reference, erosion and deposition are obtained as follow in sequence; 3723,04 Bq m-2, 2544,42 Bq m-2, 4138,57 Bq m-2. Results were determined with a software, which is improved for 210Pb and soil redistribution rates within the field ranged from -2,67 kg m-2 y-1 (erosion) to 0,51 kg m-2 y-1 (deposition) and the mean erosion rate fort he eroding area was -1,48 kg m-2 y-1.