Süt sığırcılığı işletmelerinde-Tire Süt kKooperatifi örneğinde- mekanizasyon uygulamaları ve gelişim eğilimi
Mechanization applications and development trends dairy enterprises based on the model of -Tire Milk Cooperative-
  1. Tez No: 216136
  2. Yazar: TUĞÇE KINAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAUF UÇUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ziraat Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu çalışmada, 1800 ortağı olan Tire Süt Kooperatifi'nde kooperatif ortağı işletmelerin mekanizasyon uygulamalarının belirlenmesi ve işletmelerin mekanizasyona yönelik gelişimlerinde kooperatif ortağı olmanın etkisinin ortaya konulması amaçlanmıştır.Bu amaç doğrultusunda; kooperatif ortakları arasında ?Gayeli Örnekleme Yöntemi?ne göre 70 işletme belirlenmiştir. Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Makinaları Bölümü'nde önceden hazırlanan anket formu kullanılarak bu işletmelerde birebir görüşmelerle anket çalışması gerçekleştirilmiştir. İncelenen işletmeler hayvan sayısı ve mekanizasyon uygulamaları dikkate alınarak 3 gruba ayrılmış ve çalışma sonucunda yapılan değerlendirmelerle işletmelerdeki inek başına düşen günlük süt verimi, sağım mekanizasyonu, yemleme ve ahır temizliğindeki mekanizasyon uygulamaları belirlenmiştir.Çalışma sonucunda; ziyaret edilen işletmelerin %51'inin seyyar sağım makinası, %33'ünün kovalı sağım tesisi ve % 16'sının da boru hatlı sağım tesisi kullandıkları belirlenmiştir. Yemleme mekanizasyonunda, kürek ile el arabasının kullanımının yaygın olduğu, ahır temizliğine de halen gereken önemin verilmediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to determine the mechanization applications implemented by the cooperative associated with enterprises at Tire Milk Cooperative with 1800 associates and to find out the effects of becoming an associate at the cooperative on the mechanization development trends.In order to achieve the above written objective, seventy enterprises were selected based on randomized sampling method. A survey study was conducted using the survey questionnaire prepared previously by the Department of Agricultural Machinery, Faculty of Agriculture at Ege University. The selected enterprises were divided into three groups by taking into account the number of livestock and mechanization applications. After the evaluation of the result obtained, the mechanization applications practiced by the enterprises were determined on the basis of daily milk quantity per cattle, milking, feeding and stable cleaning mechanization.From the survey study conducted, it was concluded that the percentages of the enterprises with mobile milking machines, pail milking pot and pipe milking installation were 51, 33 and 16%, respectively. For the feeding mechanization, it was found that the shovel and barrow use were prevalent whıle a necessary importance was still not given to stable cleaning.