Mikrobiyal malzemeler kullanarak oluşturulan gaz ve sıvı parçacıkların yerinde iyileştirme uygulamalarında kullanım potansiyellerinin araştırılması
Investigation of usage potentials of gas and liquid particules prepared with microbial materials in in-situ remedition
  1. Tez No: 216146
  2. Yazar: SERENAY AYTUNA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SELİM SANİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, yeraltısularının iyileştirme uygulamalarında potansiyel kullanımları için, gaz ve sıvı taşıyıcı parçacıkların; mikrobiyolojik malzemeler kullanılarak oluşturulması ve doygun gözenekli ortamdaki taşınımları incelenmiştir. Kesikli reaktörlerde üretilen mikroorganizmalar kullanılarak oluşturulan parçacıkların, kolon reaktörde taşınım özellikleri belirlenmiştir. Çalışmada karma kültür, Rhodatorula ve Pseudomonas kullanılmıştır. Farklı lipozom hazırlama metodları kullanılarak çift tabakalı veya tek tabakalı sistemler oluşturulmuştur. NMR spektroskopisi yöntemi kullanılarak parçacık oluşturan yapılarda hangi fonksiyonel yapıların olabileceği araştırılmıştır. Mikroorganizmaları doğrudan ve polimerlerini kullanarak kimyasal yöntemle çift tabakalı yapılar oluşturulmuştur. Lipozomlar su/yağ emülsiyonu sonikasyonu yoluyla da elde edilmiştir. Kolonda, hekzadekan içeren tek tabakalı sıvı taşıyıcı parçacıkların ve parafin ile oluşturulan gaz taşıyıcı parçacıkların taşınım profilleri tespit edilmiştir. İz madde olarak NaCl kullanılmıştır. Elde edilen parçacıkların çapları homojen olmadığından sistemi çözünmüş iz maddeye oranla daha geç terkettikleri, ayrıca sıvı ve gaz taşıyıcı parçacıkların taşınım profillerinin birbirinden farklı olduğu belirlenmiştir. Bu parçacıkların doygun gözenekli ortamda taşınımlarının mümkün olduğu sonucuna varılmıştır. Anahtar kelimeler : Lipozom, çift tabaka, tek tabaka, taşıyıcı
Özet (Çeviri)
In this study, formation of gas and liquid carrying particles by using microbiological materials and their transportation in saturated porous media, for their potential use in remedition applications of groundwater, is studied. The particles, which are formed by using the microorganisms produced in batch reactors, are identified in terms of their transportation specifications in column reactors. Mixed cultivation, Rhodatorula and Pseudomonas are used in this study. By using different liposome preparation methods, bilayer and monolayer systems are formed. Functional groups of the particles are studied by using NMR spectroscopy. Bilayer structures are formed by using microorganisms directly or their polymers applying chemical methods. The liposomes are formed in water/oil emulsions. It is observed that the liquid and the gas carrier particles behave different in the porous media and the particles leave the system later than the dissolved tracer. It is concluded that the transportation of these particles in saturated porous media is possible. Keywords : Liposome, bilayer, monolayer, vesicle Advisor : Assist. Prof. Dr. Selim SANİN, Hacettepe University, Department of Environmental Engineering, Environmental Engineering Section