Tabakalı rasgele örneklemede yardımcı değişken bilgisi kullanılarak kitle ortalaması ve varyansının tahmin edilmesi
Estimation of population mean and variance using auxiliary information in stratified random sampling
- Tez No: 216147
- Danışmanlar: DOÇ.DR. CEM KADILAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmada, tabakalı rasgele örnekleme yönteminde, kitle ortalaması ve varyansının tahmini için kullanılan çeşitli tahmin ediciler incelenmiştir. Aynı zamanda bu tahmin edicilerin yan ve hata kareler ortalamaları çıkarsanmıştır. Tahmin ediciler birbirleriyle karşılaştırılmış ve hangi koşullar altında hangi tahmin edicilerin etkin oldukları araştırılmıştır. Sayısal örnekte Türkiye'de bulunan 923 ilçedeki ilk ve ortaöğretimde okuyan öğrenci sayısı yardımcı değişken, öğretmen sayısı ilgilenilen değişken olarak alınmış ve tahmin ediciler için yan ve hata kareler ortalaması hesaplanmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise, sayısal örneklerde elde edilen sonuçlara bağlı olarak tahmin edicilerin etkinlikleri ile ilgili tartışma ve yorumlar yapılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Tabakalı rasgele örnekleme, ortalama, varyans, oransal tahmin edici, çarpımsal tahmin edici, yardımcı bilgi, etkinlik, yan, hata kareler ortalaması.
Özet (Çeviri)
In this study, various estimators, which are used for mean and variance estimations in stratified random sampling, are studied. Also bias and mean square error of these estimators are calculated. Estimators are compared with each other and the efficient conditions for these estimators are investigated. In the numerical example, number of student and number of teachers in primary and secondary schools for 923 districts in Turkey are taken as auxiliary and study variables, respectively . Bias and mean square error are calculated for these estimators. In the last section of the study, discussions and interpretations are given related to mean square error and efficiencies of the estimators based on the results are obtained from numerical example. KEY WORDS: Stratified random sampling, mean, variance, ratio estimator, product estimator, auxiliary information, efficiency, bias, mean square error.