Çukurova bölgesi kum sineği (Diptera:Psychodidae) türlerine ait yerel popülasyonların analizi
Analyses of local populations of sand fly species (Diptera:Psychodidae) in Çukurova region
  1. Tez No: 216145
  2. Yazar: LEVENT BİLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. S. BÜLENT ALTEN, YRD. DOÇ. DR. A. MURAT AYTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Kum sinekleri ve taşıdıkları ajanlarla ilgili tüm özellikler dikkate alındığında, ülkemizde kutanöz leishmaniasis ve diğer vektör kökenli hastalıkların artmasında ve yayılmasında, özellikle Adana ve Osmaniye illerinin de içinde bulunduğu Çukurova Bölgesinin, iklimsel ve ekolojik özellikleri nedeniyle önemli olduğu düşünülmektedir.Çukurova bölgesinde bulunan ve özellikle şark çıbanı vektörleri olarak bilinen Phlebotomus papatasi (Scopoli, 1786), Phlebotomus sergenti (Parrot, 1917) ve Phlebotomus tobbi (Adler ve Theodor, 1930) türlerine ait yerel populasyonların benzerlik ve farklılıkları geometrik morfometrik yöntemler kullanılarak incelendiğinde, sadece Ph. papatasi dişi bireylerinde bir fark görülmüştür. Bu fark özellikle temel ögeler analizi (PCA), kanonik varyans analizi (CANOVAR), gruplar arası fark ve SAHN kümeleme yöntemi ile gösterilmiştir. Ayrıca olası farkın değerlendirilmesi için iklimsel veriler ile korelasyon sonucu veri yükleyicilerden elde edilen nem verilerinin bu farkta belirleyici olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
When all the properties of sand flies and the potential agents which they carry are taken into consideration, the increase and distribution of cutaneous leishmaniasis and other vector-borne diseases in our country, especially in the Çukurova region where Adana and Osmaniye cities are located are seen to be closely linked to climatic and ecological properties of the environment.When the known oriental sore vectors in the Çukurova Region Phlebotomus papatasi (Scopoli, 1786), Phlebotomus sergenti (Parrot, 1917) and Phlebotomus tobbi (Adler and Theodor, 1930) were examined using geometric morfometric methods, only Phlebotomus papatasi females showed a difference. These differences were shown by conducting principle compound analysis (PCA), canonic variance analysis (CANOVAR), SAHN grouping methods and pairwise statistical analysis of groups. Also we used correlation to determine the relationship between climatic variables and body sizes. Results showed significant relationship between humidity data collected from Data Loggers and body size.