Correlation of perceived exertion and percent of maximal heart rate with the lactate values to determine the anaerobic threshold on adult females
Perceived exertion ve percent of maximal heart ratein anaerobic eşiğin saptanması için yetişkin bayanların laktik asit değerleri ile karşılaştırılması
- Tez No: 21615
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL TAMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1991
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
PERCEIVED EXERTION VE PERCENT OF MAXIMAL HEART RATE 'IN ANAEROBIC &SIGIN SAPTANMASI ICIN YETİŞKİN BAYANLARIN LAKTIK* ASİT DEĞERLERİ İLE KARŞILAŞTIRILMASI. Sadettin KIRAZCI, Master Tezi, Beden Eğitimi ve Spor Bolumu., Danisman: Doc. Dr. Kemal TAMER. Ağustos 1991, 71 s. Perceived exertion ve percent of maximal heart rate, anaeröbik esigin saptanmasi amaciyla aktif bayan deneklerin kan laktik asit değerleri ile kiyaslanmistir. % HRmax ayni zamanda RPE ilede kiyaslanmistir. Denekler 20-26 yaslarindaki gonullu bayanlardan oluşup Orta Doğu Teknik Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Bolumu öğrencileridir. RPE ve % HRmax koşu bandi kullanilarak şiddeti sürekli artan bir test protokolü ile saptanmistir. Test, saatte 7.8 kilometre hiz ile baslatilmis ve her 4 dakikada hiz satte 0.6 kilometre artirilmistir. Test deneklerin gonullu maximum dayanma sinirina kadar devam ettirilmiştir. Kan örnekleri, kalp atim sayilari ve perceived exertion her dört dakikalik yüklenmenin son 30 saniyesinde kaydedilmiştir. Testin herhangi bir basamaginda ulasilan en yüksek kalp atimi, deneğin maksimum kalp atimi olarak kabul edilmiştir. Anaeröbik eşik ise interpolasyon metodu yoluyla kan laktadi ve koşu hizi ilişkisine bakilarak saptanmistir. Istatiksel analiz desciriptive stat istik ve Person Correlasyon matrix analizini içermektedir. Güvenirlik düzeyi ise 0.05 olarak alinmistir. Bu calismanin sonuclari göstermiştir ki % HRmax LA, RPE LA ve % HRmax RPE arasinda yüksek bir correlasyon * mevcuttur. Bu değişkenler arasindaki correlasyon vkatsayilari ise sirayla 0.897, o. 989 ve 0.974 olarak; bulunmuştur. Bulunan diğer bir sonuç ise anaerobic e%igin üstünde ve altinda calisma yapan deneklerin şayilarinda % 80 - 85 maksimum kalp atimi sinirinda ve!? RPE skalasinin 2-3 noktalari arasinda en fazla değişiklik gözlenmiştir. Bu calismada % HRmax LA, RPE LA ve % HRmax ve RPE arasinda yüksek anlamli bir ilişki saptanmistir.
Özet (Çeviri)
CORRELATION OF PERCEIVED EXERTION AND PERCENT OF MAXIMAL HEART RATE WITH THE LACTATE VALUES TO DETERMINE THE ANAEROBIC THRESHOLD ON ADULT FEMALES Sadettin KIRAZCI, Master's Thesis, Department of Physical Education and Sports. Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Kemal TAMER August, 1991, 51 pp. Perceived exertion (RPE) and percent of maximal heart rate (% HRmax) were correlated with the lactate values (LA) to determine the anaerobic threshold (AT) on active adult female subjects. Percent of maximal heart rate were also correlated with the rate of perceived exertion. The subjects were twelve female volunteers between 20 and 26yrs old who were attending the Physical Education and Sports Department of Middle East Technical University at the end of academic year 1990-1991. RPE and % HRmax were determined by using a continuous incremental treadmill procedure. The test started with a speed of 7.8 km/hr and increased 0. 6 km/hr in every 4 min. until voluntary exhaustion. The blood samples, heart rate and perceived exertion were recorded at the last 30 sec. of every 4 min. increment. The maximal attained HR at any stage of the test was treated as the HRmax and AT was determined by interpolation between blood lactate versus running velocity relationship. Statistical analyses included descriptive statistics for all data and Pearson Correlation Matrix analyses at 0.05 confidence level. The results of this study showed that there existed high correlation between % HRmax and LA, RPE and LA and % HRmax and RPE. The correlation coefficient between these variables were 0.897, 0.989 and 0.874 respectively. It was also found that the number of subjects above and below AT were largely different between 80-85 % HRmax and 2-3 point in the scale of the RPE with respect to AT. In the present study, a high significant correlation was found between percent of maximal heart rate and lactic acid, rate of perceived exertion and lactic acid, and percent of maximal heart rate and rate of perceived exertion.