Farklı tekrarlı sprint protokollerinde enerji sistemlerinin katkısı: Yüklenme/dinlenme oranlarının etkisi
The contribution of energy systems in different repeated sprint protocols: The effect of work/rest ratios
  1. Tez No: 635350
  2. Yazar: SÜLEYMAN ULUPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR HAZIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Bilimleri ve Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmanın amacı tekrarlı sprint protokollerinde toplam mesafe değişkeni sabit tutulduğunda dinlenme süresi, sprint mesafesi ve tekrar sayısındaki değişimin performans değişkenleri, fizyolojik yanıtlar ve enerji sistemlerinin katkısı üzerine etkisini incelemektir. Çalışmaya düzenli antrenman yapan ve aktif olarak futbol oynayan 16 erkek sporcu katılmıştır. Katılımcılara toplam mesafesi 300 m olan 20 x 15 m ve 10 x 30 m protokolleri 30 saniye standart toparlanma ve 1:5 yüklenme:dinlenme oranlı bireysel toparlanma süreleri ile dört farklı şekilde rastgele sıra ile uygulanmıştır Testler sırasında sprint süresi, oksijen tüketimi (VO2), kan laktat değeri (LA), kalp atım hızı (KAH) ve algılanan zorluk derecesi (AZD) belirlenmiştir. Aerobik sistemin katkısı VO2 ölçümlerinden, laktik sistemin katkısı LA değerlerinden, alaktik sistemin katkısı toparlanma dönemindeki VO2 kinetiğinden mono-eksponansiyal formüller yardımıyla hesaplanmıştır. Protokollerin etkisini belirlemek için Bonferroni düzeltmeli tekrarlı ölçümlerde varyans analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of rest intervals, sprint distance, and number of repetition on performance variables, physiological responses, and to examine the contributions of energy systems in repeated sprint protocols when total distance variable controlled. Sixteen trained male football players participated in this study. Four repeated sprint protocols which had a total distance of 300 m were applied in random order by combinations of 20 x 15 m and 10 x 30 m with standard recovery duration and individual recovery of 1:5 work:rest ratios. Sprint duration, oxygen consumption (VO2), blood lactate concentration (LA), heart rate (HR) and ratings of perceived exertion (RPE) were measured during the tests. The contributions of the aerobic, lactic, and alactic systems were calculated from the VO2, LA values, and the recovery VO2 kinetics using mono-exponential models, respectively. Variance analysis with repeated measurements using Bonferroni correction was applied to examine hypothesized differences.