Ailede kadına yönelik fiziksel şiddet, bu şiddete ilişkin tutumlar ve kişinin şiddet yaşantısı
Physical violence against women in the family, attitudes toward this violence and personal violence experience
- Tez No: 230906
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA SORİAS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 252
Özet
Çalışma mezuniyet sonrası mesleki yaşantılarında mağdurlarla karşılaşma olasılığı yüksek olan Fakülte'lere (Tıp, Edebiyat, Eğitim ve İletişim Fakülteleri) devam eden 468 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada katılımcıların; a) çocukluk dönemlerinde tanık oldukları ve/veya maruz kaldıkları aile içi şiddet yaşantılarının yaygınlığı ve demografik değişkenlere göre farklılaşmaları, b) fiziksel saldırganlık eğilimleri ve başkalarına karşı fiziksel şiddet uygulama oranları ile bunların demografik değişkenler ve aile içi şiddet yaşantılarına göre farklılaşmaları; c) kadına yönelik tutumlar ve ailede kadına yönelik şiddete ilişkin tutumlar, bu tutumların birbirleriyle ilişkisi, demografik değişkenlere ve aile içi şiddet yaşantılarına göre farklılaşmaları değerlendirilmiştir.Uygulamada, demografik bilgi formunun yanı sıra; `Çatışma Yöntemleri Skalası (ÇYS)'nın psikolojik ve fiziksel (minör ve ağır) şiddet skalalarının `ÇYS-babadan anneye', `ÇYS-ebeveynden çocuğa-baba', `ÇYS-ebeveynden çocuğa-anne' ve `ÇYS-kendisinin başkalarına' formları; `Fiziksel Saldırganlık' ölçeği; `Kadına Yönelik Tutumlar'; `Ailede Kadına Yönelik Şiddeti Meşru Görme' ölçekleri; `Şiddete Maruz Kalan Kadına Yardım Verilmelidir' ve `Maruz Kaldığı Şiddet için Kadını Suçlama' alt ölçekleri kullanılmıştır. Veriler, Ki-kare testi, t-testi, Varyans Analizi, Mann Whitney-U testi, Kruskas Wallis testi, Spearman's Ro ve Pearson korelasyon analizi ile analiz edilmiştir.Araştırmada; katılımcıların % 59.8'i çocukluk dönemlerinde babasının annesine psikolojik şiddet uygulamalarına, %30'u ise babasının annesine fiziksel şiddet uygulamalarına tanık olduklarını belirttikleri görülmüştür.Çocukluk döneminde ne anne ne de babasının şiddetine maruz kalmamış olduğunu belirtenlerin oranı %26.4'tür. Erkekler kızlardan daha fazla oranda ebeveynlerinin fiziksel şiddetine maruz kaldıklarını belirtmişlerdir. Aile içi hiçbir şiddet deneyimi (maruz kalma veya tanık olma) olmadığını belirtenlerin oranı %19.9'dur.Çocukluk döneminde babasının annesine şiddetine tanık olduğunu belirtenlerin son bir yıl içinde başkalarına karşı ağır fiziksel şiddet uygulama oranları ve fiziksel saldırganlık puan ortalamaları tanık olmadığını belirtenlere göre anlamlı biçimde daha yüksek bulunmuştur.Anne-babanın psikolojik ve fiziksel şiddetine maruz kalma öyküsü ile kişinin saldırganlık puanları arasındaki etkileşim katılımcıların ve şiddet uygulayan ebeveynin cinsiyetine göre farklılaşma göstermektedir.Tutum ölçekleri ile ilgili analizlerde; kadınların erkeklere göre kadına yönelik daha eşitlikçi tutumlara sahip oldukları ve ailede kadına yönelik şiddeti daha az meşru görme; şiddete maruz kalan kadını daha az suçlama, şiddete maruz kalan kadına daha fazla yardım verilmesi yönünde tutumlara sahip oldukları belirlenmiştir. Çocukluk döneminde aile içinde şiddet yaşantısı (tanıklık ve/veya maruz kalma) olduğunu belirtenlerin, şiddet yaşantısı olmadığını belirtenlere göre kadına yönelik tutumlarının daha az eşitlikçi olduğu; ailede kadına yönelik şiddeti daha fazla destekler yönde tutumlara sahip oldukları belirlenmiştir. Kadına yönelik tutumların daha eşitlikçi yöne kayması ile ailede kadına yönelik şiddeti destekleyen tutumların azaldığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study aims to determine firstly, the relationship between prevalance of witnessing and/or suffering family or domestic violence during childhood and demographical data; secondly, the interaction of disposition to physical aggression of the participants and rates of using violence on others with the demographical variables and the subject?s experience with family violence; and finally the correlation between attitudes toward women and attitudes toward violence against women in the family, how these attitudes interact, with demographical variables and the subject?s experience with family violence. The study population consisted of 468 university students who are likely to encounter mal/mistreated people later in the occupational setting (students of Medical, Literature, Education and Communication Faculties).In addition to the demographical data form; `father to mother?, `parents to child-father?, `parents to child-mother? (CTSPC/parent-child relationships) and CTS- self to others forms of the Psychological Aggression and Physical Violence Scales (minor to severe) of the Conflict Tactic Scales (CTS), and also `Physical Aggression Questionnaire?, `Attitudes Toward Women?, `Justification of Violence Against Women in the Family?, `Blaming the Women for Violence against her? an `Help should be given to the Victims of Violence? questionnaires were used. Data were analyzed using chi-square and Student?s t-tests, analysis of variance (ANOVA), Mann Whitney-U test and Kruskas-Wallis test, Pearson and Spearman?s Rho corelation analyses.The results have shown that 59.8% of the participants stated that they witnessed psycological violence from `father to mother? and 30% witnessed physical violence from `father to mother? during their childhood.The percent of subjects who stated that they have exprerienced violence from neither of the parents was 26.4%. It was found that more boys were subject to physical violence than girls. The percent of subjects who stated that they haven?t experienced any form of family violence (neither witnessed, nor experienced) was 19.9%.For the subjects who stated witnessing violence from father to mother during childhood, the rate of exerting severe physical violence to others during the last year and the scores of physical aggression questionnaire is significantly higher when compared to subjects who stated no witness to father to mother violence.The effects of perceviced parent?s exertion of psycological and physical violence on scores of physical aggression questionnaire differs according to gender of both the parents and the participants.Results of the analysis of the attitude questionnaires show that women tend to have more egalitarian attitudes toward women than men do and give less support to domestic violence against women. Compared to man, women tend to show less justification of violence toward women, to blame less the women for violence against her and to give more support for given help to the victims of violence. Individuals who stated that they?ve witnessed and/or exposured to family violence during childhood tend to have less egalitarian attitudes toward women and hold more supportive attitudes toward domestic violence against women than the participants who stated no history of witnessing and/or exposuring family or domestic violence during childhood. When attitudes toward women are more egalitarian in the family, supportive attitudes toward domestic violence against women are reduced.