Sulu çözeltilerde metilen mavi ve rhodamine-B'nin leonardit adsorbenti kullanılarak giderilmesi
Removal of methylene blue and rhodamine-B by using leonardite as an adsorbent from aqueous phase
- Tez No: 216163
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYŞEGÜL LATİFOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalısmanın amacı, Elbistan bölgesinden temin edilen leonardit örneğinin sularda boyar madde giderimine etkisinin arastırılmasıdır. Çalısmanın birinci asamasında leonardit örneğinin kimyasal bilesimi ve fiziksel özellikleri arastırılmıstır. Leonardit numunesinin organik madde içeriği %35.7, yapılan elemental analiz sonucunda karbon %15.94, hidrojen %2.59, azot %0.50, kükürt %1.21 tesbit edilmistir. Leonardit örneğinin içeriğindeki hümik asit oranı %25 ±5, karboksil grupları miktarı 4,85±0,87 meq/g, hidroksil grupları miktarı 3,52±1,45 meq/g bulunmustur.0,125-0,180 mm arasında bulunanleonardit partiküllerinin yüzey alanı (BET) 13,80±0,10m2/g olarak ölçülmüstür. Leonardit örneğinin yoğunluğu 2,1619 g/cm3, nem oranı %5,449 ve numunenin zeta potansiyeli pH=1,2 bulunmustur. Çalısmanın ikinci asamasında ise bazik boyar maddelerden Metilen Mavi ve Rhodamine B'nin leonardit kullanılarak sudan giderimi çesitli deneysel kosullarda arastırılmıstır. Boyar maddelerin baslangıç konsantrasyonlarının arttırılmasıyla giderim oranlarında azalma, birim leonardit üzerine adsorplanan miktarlarında (qd) artma görülmüstür. Çözeltilerin pH değerlerinin arttırılması ile Metilen mavisinde de sudan giderilen miktarlar ve qd artarken, RB'de azalmıstır. Çözeltilerin sıcaklıklarındaki artıs ile birlikte her iki boyarmadde'de sudan giderilen miktarlar ve qd değerleri artmıstır. Metilen mavisi ve Rhodamine b boyarmaddelerinin adsorpsiyon izotermleri Langmuir adsorpsiyon modeli ile açıklanmıs, Metilen mavisi için maksimum adsorpsiyon kapasitesi 256 Rmol/g, Rhodamine b için ise 26 Rmol/g'dır. Boyarmadde adsorpsiyonun ikinci dereceden kinetik modele uygun olduğu belirlenmis, adsorpsiyon hızının boyarmadde konsantrasyonu ve pH arttıkça genel olarak azaldığı, sıcaklık artısıyla Metilen mavisi adsorpsiyon hızında azalma Rhodamine b hızında artıs belirlenmistir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Metilen blue, rhodamine b, leonardit, sudan giderim, adsorpsiyon izotermi, adsorpsiyon kinetiği.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the effect of leonardit obtained from Elbistan area on the removal of dyes in water. Chemical and physical properties of the leonardite samples were investigated in the the first stage of the study. The organic content of the leonardit sample was determined to be %35.7. Results of the elemental analysis indicated %15.94 carbon, %2.59 hydrogen, %0.50 nitrogen, %1.21 sulphur. The percentage of humic acid was %25 ±5 and the amounts of carboxylic and hydroxylic groups were 4,85±0,87 meq/g and 3,52±1,45 meq/g, respectively in the samples. BET surface area was measured to be 13,80±0,10m2/g for the range of particle sizes between 0,125 - 0,180 mm. In the second stage of the study, removal of methylene blue and rhodamine b were examined in water at various experimental conditions. Removal of the dyes and the amount of adsorbate per unit weight of leonardite (qe) were decreased by the increase in initial dye concentrations. The removal of methylene blue and qe values were increased by the increase in pH of the solutions. On the other hand, pH adversely affected the adsorption of Rhodamine b from the solution. Removal of the both dyes were improved by the increase in tempertaure. The adsorption isotherms for the both dyes were explained by Langmuir adsorption model. The maximum adsorption capacities for methylene blue and rhodamine b were 256 Rmol/g and 26 Rmol/g, respectively. The adsorption of the dyes were followed second order kinetic model indicating lower rates by the increase in dye concentrations and pH. Increase in the temperature decreased the removal rates of methylene blue while the rates were increased for the rhodamine b. KEY WORDS : Methylene blue, rhodamine b, leonardite, adsorpsiyon kinetics, adsorpsiyon models.