Bakım kısıtı altında genetik algoritmalarla üretim çizelgeleme
Production scheduling with genetic algorithms subject to mmintenance constraint
  1. Tez No: 216208
  2. Yazar: AHMET ERDEM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHA GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Genellikle atölye çizelgeme problemleri bütün işlerin toplam tamamlanma zamanını minimize etmeye odaklanmışlardır. Makine bakım zamanlarını dikkate almamışlardır. Halbuki bütün makineler bakıma ihtiyaç duyar ve bu bakımların üretim çizelgesi üzerinde gösterilmesi gerekmektedir. Bu tezin amacı genetik algoritmaları kullanarak işlerin toplam tamamlanma zamanını en küçüklemek ve makineler için önleyici bakımları da üretim çizelgesi üzerinde göstermektir. Ayrıca bu çalışmada bir elektro-mekanik sanayinin eksantrik pres atölyesinin haftalık bakım kısıtı altındaki iş çizelgesi de uygulama olarak oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Generally job-shop scheduling problem focuses on minimize the total completion time all jobs. Maintenance is not considered. However every machine requires maintenance and this must be planned on production schedule. The objective of this thesis is minimizing jobs completion time and also schedule the machines preventive maintenance with genetic algorithms. An application is demonstrated for a case study in electro-mechanic industry for press shop weekly scheduling under strict maintenance plan.