Borlu atık suların farklı doğal malzemelerle arıtılmasının araştırılması
Investigation that treatment of wastewater with boron by different natural materials
  1. Tez No: 216207
  2. Yazar: BÜŞRA ERDEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ASUDE ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışma, bor elementi içeren bir atık sudan doğal malzemeler olan klinoptilolit, perlit ve bentonit kullanılarak borun atık sudan adsorpsiyon yöntemiyle tutularak uzaklaştırılması amacı ile yapılmıştır.Kinoptilolit, perlit ve bentonit adsorban olarak kullanılarak kesikli deney çalışmaları yapılmıştır.Deneysel sonuçlara göre klinoptilolit ve perlitin borun gideriminde etkisiz olduğu görülmüştür.Kesikli deney çalışmalarında adsorpsiyon prosesini etkileyen adsorbent dozu, pH, karıştırma zamanı, giriş bor konsantrasyonu ve çözelti sıcaklığı gibi faktörler incelenmiştir. Deneysel sonuçlara göre bor adsorpsiyonu için en uygun şartlara karar verilmiştir.293 K sıcaklıkta yapılan deneysel çalışmalarda 5gr bentonit/250 ml çözelti adsorbent dozu, pH 7,90, 50 mg/lt H3BO3 konsantrasyonu ve 60 dakikalık karıştırma süresi ile en iyi verim olan %73'e ulaşılmıştır.Langmuir ve Freundlich izoterm modelleri deneysel sonuçlara uygulanmış ve daha sonra deneysel sonuçların hangi izoterm modeline uygun olduğuna karar verilmiştir.Bor adsorpsiyonu Freundlich izoterm modeline Langmuir izoterm modelinden daha iyi uygunluk göstermiştir. Freundlich izoterm modelindeki korelasyon katsayısı 293 K (20 0C) için 0,95 , 313 K (40 0C) için 0,97'dir.
Özet (Çeviri)
This study was aimed that removal of boron from boron containing wastewater by adsorption that used klinoptilolite, perlite and bentonite as natural material.Klinoptilolite, perlite and bentonite as adsorbent were used in batch experiments.According to the experimental results klinoptilolite and perlite were ineffective for removal of boron.In batch experiments all factors that affected adsorpsiton process such as adsorbent doses, pH, mixing time, initial boron concentration and solution heat were investigated.According to the experimental results best conditions for boron adsorption by bentonite were determined.In experimental studies performed at 293 K, 5gr bentonite/250 ml solution adsorbent doses, pH 7,90, 50 mg/lt H3BO3 concentrastions and 60 minutes mixing time were reached %73 as a best yield.Langmuir and Freundlich isotherm models were applied to experimental results and then determined that which isotherm model was suitable for the experimental results.Freundlich isotherm model was more suitable than Langmuir isotherm models for the boron adsorption. Freundlich isotherm correlation coefficient at 293 K (20 0C) was 0,95 and at 313 K (40 0C) was 0,97.