Farklı kauçuk karışımlarının vulkanizasyonuna hızlandırıcıların etkisi
The effect of accelerators on vulcanization of different rubber compounds
  1. Tez No: 216240
  2. Yazar: ESRA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Kimya Mühendisliği, Chemistry, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada doğal kauçuk ve EPDM kauçuklar ile hazırlanan karışımların vulkanizasyon ve vulkanizasyon sonrası özelliklerine hızlandırıcı çeşidinin etkisi araştırılmıştır. Ayrıca doğal kauçuk karışımlarında artan MBTS miktarına bağlı olarak vulkanizasyon ve vulkanizasyon sonrası özelliklerindeki değişiklikler incelenmiştir.Buna göre doğal kauçuk için en hızlı vulkanizasyon ditiyokarbamatlar ve tiuramlar ile sağlanmıştır. Kopma dayanımı özellikleri başta TBBS olmak üzere sülfenamitler ile yüksek değerlere çıkmıştır. En yüksek uzama değerine ditiyokarbamatlar ile erişilmiştir. Tiuramlar çok yüksek uzama özelliği göstermemiştir. MBTS miktarı arttıkça vulkaniasyon zamanı kısalmıştır. Kopma dayanımı artmıştır. Uzama miktarı ise bir süre artmış sonra ise azalmıştır.EPDM kauçuk için en hızlı vulkanizasyon ditiyokarbamatlar ile sağlanmıştır. Kopma dayanım değeri de ditiyokarbamatlar ile en yüksek değerlerde elde edilmiştir. Uzama değeri ise en fazla DPG ile sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The effect of accelerator type on vulcanization characteristics and mechanical properties of natural rubber and EPDM was investigated. Also the effect of increasing concentration of MBTS on vulcanization characteristics and mechanical properties of natural rubber was investigated.The results show that the fastest cure time is obtained with thiurams and dithiocarbamates for natural rubber. Sulphenamides, especially TBBS gives the best tensile strength. The best elongation at break is obtained with dithiocarbamates. The cures time decreases and tensile strength increases by increasing concentration of MBTS. Elongation at break first increases by increasing concentration of MBTS and then decreases.The fastest cure time and best tensile strength for EPDM is obtained with dithiocarbamates. The higher elongation at break is obtained with DPG.