Yapılarda, duvar yalıtımında ısı kayıplarının ölçme ve değerlendirme yöntemleri
Measurement and evaulation methods for the heat loses for the wall insulation in buildings
  1. Tez No: 216269
  2. Yazar: HAYRİ KARACA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET APAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada ısı ve ısı transferi hakkında temel bilgiler verilmiş, ısı yalıtımı ve yapılarda ısı yalıtımı uygulamasının önemi üzerinde durulmuştur. Isı yalıtım malzemeleri ile ilgili tanımlamalar yapılmış, ısı yalıtımında sıklıkla kullanılan malzemeler ve bu malzemelerde istenilen özellikler detaylı olarak anlatılmıştır. Yapılarda en büyük ısı kayıplarının gerçekleştiği duvar, kısımlarında uygulanan ısı yalıtım teknikleri ve uygulamada kullanılan malzemeler anlatılmıştır. Yapılan termal kamera çekimleri ile yalıtımlı ve yalıtımsız binalar arasındaki fark incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, information about heat and heat transfer is given, and the importance of the heat insulation and its applications are explained. Descriptions about heat transfer materials are given. And frequenly used heat insulation materials and desired features about this materials are explained in detail. The parts of the walls of the structures where the most important heat losesses occur and the materials used in practice are discussed. The difference between insulated and uninsulated buildings is investigated by using a thermal camera shots.