Yüksek plastisiteli killerin stabilizasyonu
Stabilization of high plasticity clays
  1. Tez No: 216270
  2. Yazar: İBRAHİM ÇAKILCIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SEYHAN FIRAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
İnşaat sahasında karşılaşılan zeminlerin her zaman istenilen özelliklere sahip olmadığı durumlarda geoteknik mühendisi, arazide zemin özelliklerinin getirdiği sınırlamaları olduğu gibi kabul etmek veya tasarım kriterlerini sağlayacak şekilde bu özellikleri iyileştirmek durumundadır. Zayıf dayanım özelliklerine sahip zemin yapısının mekanik, fiziksel ve kimyasal iyileştirme yöntemleri ile dış kuvvetlere dayanıklı hale getirilmesine zemin stabilizasyonu (iyileştirmesi) denir. Zemin stabilizasyonu, mekanik araçlarla zeminin boşluk oranının azaltılması, zemin ortamdaki suyun uzaklaştırılması ve zemine donatılar yerleştirilmesi işlemlerinden oluşur. Bu çalışmada bentonit kiline %10 kireç, %5-10-15-20-25 oranlarında uçucu kül ve zeolit ilave edilerek yapılmıştır. Numuneler homojen olarak karıştırıldıktan sonra özgül ağırlık, kıvam limitleri, hidrometre, kuru elek ve kompaksiyon deneyleri uygulanmıştır. Kompaksiyon deneyinden bulduğumuz optimum su muhtevası oranında tekrar numuneler hazırlanıp gününde, 7 günlük ve 28 günlük kürde bırakılmıştır. Bentonit kiline ilave edilen her katkının mukavemeti arttırdığı gözlemlenmiştir. Kürde bekletilen numunelerde en yüksek mukavemeti %100 Kil + %10 Kireç + %5 Zeolit + %5 Uçucu Kül göstermiştir. CH sınıfı killi zeminlerde kireç, zeolit ve uçucu külün stabilizasyonda alternatif çözüm olarak kullanılabileceği be
Özet (Çeviri)
The characteristics of the construction area soils sometimes have the inconvenient properties. In this condition, the engineer?s mission is to improve the soil properties of this area by accepting the existing soil property limiting or making stabilization on the soils of the ground according to the design criteria. Weak strength characteristic of soil are improved to strong strength properties by using mechanical, physical and chemical stabilization methods. This formation is called soil improvement. Soil improvement contains decreasing the void ratio of the ground by using mechanic tools, drainage the water from the soil structure and locating the steel equipments on the ground for stabilization. In this study bentonite clay is mixed with the ratio of %10 percent lime, %5-10-15-20-25 percent fly ash and zeolite. Atterberg limits, specific gravity, hydrometer, dry sieve analysis and compaction experiments are applied on the homogenous samples. The new samples prepared with the optimum water content calculated from the compaction experiment are leaved for 1, 7 and 28 daily cure period. The adulterated materials added into bentonite increased the strength of these samples. The maximum strength value estimated from the %100 clay+%10 lime +%5 zeolite +%5 fly ash samples. Based on the findings of this research, it is concluded that lime, zeolite and fly ash can be used as an alternative solution in soil improvement of the CH clay.