Türkiye'de uygulanan yalıtım tekniklerinin araştırılmasında termal kameranın etkin biçimde kullanılması
Insulation techniques applied research in turkey used effectively to the thermal camera
- Tez No: 270363
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET C. APAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu çalışmada enerji tasarrufuna atıfta bulunularak, yalıtım tekniklerinin öneminin bir kez daha güncelliğini koruması için önemli çalışmalara yer verilmeye çalışılmıştır. Ayrıca ısı ve ısı transferi hakkında temel bilgiler verilmiş, yalıtım tekniklerine değinilmiş ve yapılarda ısı yalıtımı uygulamasının önemi üzerinde durulmuştur. Isı yalıtım malzemeleri ile ilgili tanımlamalar yapılmış, ısı yalıtımında sıklıkla kullanılan malzemeler ve bu malzemelerde istenilen özellikler detaylı olarak anlatılmıştır.Yapılarda en büyük ısı kayıplarının gerçekleştiği duvar, döşeme, kiriş, kolon bölgelerinde uygulanan ısı yalıtım teknikleri ve uygulamada kullanılan malzemeler anlatılmıştır. Ayrıca geleneksel yalıtım sistemi dediğimiz dübel, file vb. malzemeler yerine işlemi tek bir kalemde yapılan ve adına modern yalıtım sistemi dediğimiz yeni bir uygulama şeklinden bahsedilmiştir. Teknolojik gelişmelerin üretim miktarlarına, zamanda oluşturduğu tasarrufa, meydana getirdiği KALİTE ve beraberinde de TEŞVİK EDİCİLİĞİ ön plana çıkarmıştır.Yapılan termal kamera çekimleri ile bina ya da diğer sektörlerin yalıtımlı ve yalıtımsız durumları arasındaki farklar incelenmiştir. Çıkan sonuçlar ışığında gereken önlemlerin nasıl alınması gerektiği, zamandan tasarruf ile hem mali açıdan kazanç sağlanması ve hem de sağlık açısından oluşabilecek zararların önüne geçilmesi gibi önem arz eden konular gün yüzüne çıkarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study refers to energy savings, , once again the importance of isolation techniques for protecting important work to date has been tried to be included. Also basic knowledge about heat and heat transfer are given, insulation techniques are mentioned and the importance of thermal insulation applications in building are emphasized. Thermal insulation materials made of definitions related to, often used in thermal insulation materials and this material is described in detail in desired properties.The greatest heat loss takes place in the structure of walls, floors, beams, columns, heat insulation techniques in the region and the materials used are described in the application. Moreover, we call the traditional insulation systems anchors, nets, etc.. Instead of a single item of equipment in operation and on behalf of the application of modern insulation system is also a new way we were talking about. Technological advances in production volume, time savings created to bring together the QUALİTY and HİGHLİGHTİNG WAS ENCOURAGED.Shots made with thermal cameras or other sectors of the building insulated and uninsulated difference between cases examined. In light of the results and how to take the measures necessary to, save time and gain the financial aspects of health provision and also to prevent damage that may occur in terms of importance, such as being exposed, the subjects were studied.