The Journey metaphor in the modern English novel
  1. Tez No: 21629
  2. Yazar: ESRA MELİKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JALE PARLA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 261
Özet
VI özet Yolculuk motifi eskiden beri romanın izi eksel ve yapı sol gelişmeleri 11e Iclcedlr. Yolculuk motifinin işlevi çok yönlüdür: birincisi, roman türünün gelişim yönünün kırsal kesimden şehre doğru olduğunu göstermiştir. İkincisi, romanın öncüsü olan picaresque kabul etmiştir, çünkü bu tür kökeninde bir yolculuk öyküsüdür. Üçüncüsü, hayatın bir yolculuğa benzetilmesi romanın izleğl ile kesişir, yani bir bireyin hayatı. Dördüncüsü, başta fiziksel boyutu ağır basan yolculuk, roman kahramanın iç dünyasına veya benliğine doğru bir yolculuğa dönüşmüş ve böylece bireyin ruhsal gelişimini izlemiştir. 6u da romanın temel Izleğidlr. Beşincisi, yolculuk motifi bir romanı yazma süreci için bir eğretileme olarak işlev görmüştür. ingiliz Edebiyatında, eski çağlardan bugüne dek, başlıca yolculuk örnekleri şunlardır: kaçış, arayış, ruhun derinliğine yolculuk, eve dönüş, yeni bir eve göç, ve kayboluş.Hayal kırı kliği yaratan bir dünyadan kaçış genellikle duvarlarla örülmüş şehirden ilham veren vahşi doğaya doğru hareket şeklini alır. Arayış, maddi ya da maddi olmayan ve sağaltıcı güce sahip bir nesneyi ele geçirmeye yönelik bir yolculuktur. Eğer arayış insanın büyük hayallerini içindeki tanrısal kıvılcımın bir kanıtı olarak ortaya çıkarıyorsa, ruhun derinliğine yapılan yolculuk insanın içindeki hayvanı ortaya koyar. Roman kahramanı ruhunun karanlık derinliklerine inip kendi suçlu kişiliğinin yansımaları olan canavarlarla boğuşur. Kaybolmuş kahramanın eve dönüşü ise masum çocukluğunun geçtiği ortama dönüş ve kötülükten arınma anlamına gelir. Tutucu bir ev ve kültürün koruyucusu olan babası ile barışması kahramanın eski ahlak değerlerine bağlı dünyaya dönüşünü simgeler. Yeni bir eve doğru yapılan göç kollektlf bir harekettir. Yeni ev, yeni ve doğru bir hayat biçimini temsil eder. Eski dünya görüşüne ve geleneksel oloraklnsamn iyiye doğru götüren amaç ve hedeflere olan inancın yokolmasıylo, yolu gösteren işaretler ve kilometretaşların yok olduğu bir ortamda kayboluş boşlar. Bu yolculuk örnekleri çağın ruhunu yansımaları için eski çağlardan bugüne dek değişikliğe uğramışlardır. Yolculuk eğretileme romancıya hazır bir izi ek ve yapı sunmuş ve kolaylıkla simgesel bir değer yüklenmiştir. Yolculuk eğretilemenin bu esnekliği gözönüne alınırsa, önemli eğretilemelerden biri olarak edebiyattaki yerini koruyacağı kesindir.
Özet (Çeviri)
V Abstract The journey motif was and still continues to be of greet Importance to the concerns of the novel, thematic as well as structural. Its functions were manifold: firstly, It pointed to the direction the generic evolution of the novel moved, from the countryside to the city. Secondly, ft acknowledged the major movement of the predecessor of the novel, for the picaresque Is at the root a travel tale. Thirdly, the trope of life as a journey overlapped with the archetypal plot of the novel- the life of a central character. Fourthly, the originally primarily physical journey was reworked into 8 more spiritual one, and thus came to trace the hero's spiritual growth which Is the basic theme of the novel. Fifthly, it constituted a metaphor for the act of writing itself. The major patterns of journey In English fiction from antiquity to the present day are the following: escape, quest, soul journey, homecoming, homefoundlng, and lost and wandering. The escape from a dystopian reality usually Involves the movement from the walled city to the inspirational wilderness which emerges as a place of freedom. The hero who sets out on a quest journey 1s In search of an object, material or Immaterial, which possesses redemptive powers. If the quest celebrates humankind's heroic aspirations as proof of the divine spark in it, the soul journey exposes the beast In it. The hero descends into the dark depths of his soul to wrestle with monsters which are m\rror images of his own guilty self. The homecoming of the lost one Implies the return to the scene of Innocent childhood and thus redemption from evil. Reconciliation with the father, the guardian of the orthodox home and culture is, then, symbolic of his return to the old moral world. The homefoundlng Is a collective migration towards a new home which stands for a new and right way of life. Once the traveller has lost his faith In the old world-picture and redemptive goals end destinations, he Is lost and wandering In a landscape without sign-posts end milestones. These patterns of journey are constantly reworked by novelists throughout the ages In order to reflect the spirit of the times. The journey metaphor, then, provides the novelist with both a plot and structure, and is easily reshaped and invested with symbolic value.ln view of Its flexibility, the journey metaphor Is bound to remain one of the great metaphors in literature.