John Grey'in 'Kuklanın Ruhu' kitabı kapsamında modern öznenin eleştirisi üzerinden bir metafor olarak kukla kavramını temel alan bir sergi önerisi
The suggested exhibition, which based on puppet concept as a metaphor, within John Grey's 'The Soul of Puppet' book via modern subject criticism
- Tez No: 660449
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞLA TULUKÇU ARKMAN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Dekorları ve Kostümü Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Dekor Ve Kostüm Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Analitik felsefe ve fikirler tarihi alanlarındaki çalışmalarıyla bilinen siyaset bilimci, akademisyen ve yazar John Gray'in“Kuklanın Ruhu: İnsan Özgürlüğüne Kısa Bir Bakış”adını taşıyan kitabından yola çıkılarak hazırlanmış bu çalışma, kitabın merkezinde yer alan kavramsal diyalektiği temel alan bir eser metni olarak kaleme alınmıştır. Güncel bir bakış açısıyla oluşturulmuş kitap, insanın bilinçli bir varlık olarak özgürlük arayışındaki tercihlerini metaforlaştırılmış bir temsile dönüştüren“kukla”kavramını; din, bilim, sinema, edebiyat, siyaset ve felsefeden gelen fikirlerin analizleri üzerinden analojik bir bağlam içerisinde kurgularken, aynı zamanda; bu metne de ilham veren eleştirel bakış açısını oluşturan modern özne ve modernleşme sürecine de atıfta bulunmaktadır. Bu bağlamda insanın kendisini meydana getiren nedenleri deşifre edebildiği bir süreci de nitelinderen modernite kavramından hareketle, günümüz insanının benlik arayışındaki yolculuğuna eşlik eden ve bunun bir tür dışavurumu olarak da okunabilecek nesnelerle de kurduğu ilişkiye dair yeni okuma alanları da açmıştır. İnsan doğasına ait arketipler, ruh bilimi, kültürel normlar ve felsefi literatürün argümanlarını barındıran veriler doğrultusunda meydana geldiği tartışılan kuklanın biçimsel doğası ve ardında taşıdığı gizemin ürettiği anlam paradoksu; primitif doğasına uzanan bir düzlemden günümüz estetik anlayışı çerçevesinde yorumlanmış güncel örneklerine varıncaya dek, hem sosyo-kültürel hem de kavramsal yanlarını temel alan bir anlayışla incelenmiştir. Kukladan türeyen anlam çıktılarının kökeninde yer alan ve insan algısının yorumladığı bir zihin üzerinden meydana gelen bütünleşikli yapısı da metnin oluşmasında disiplinlerarası bir düşünce pratiği yaklaşımının izlenmesine neden olmuştur. İnsanlık durumuna dair bulguların geniş bir yelpazeye yayılmış sunumu niteliğindeki kitap; insanın tarihsel varlığı sürecinde şekillenen dünya algısı ve buna eşlik eden bakış açısının, kukla ve diğer cansız nesnelerle yarattığı anlam kümelerini de içerisine alan bir doğrultuda nasıl yorumlanabileceğine dair yeni bir düşünsel alan sunmaktadır. Modern özne ve özgürlük arasındaki diyalektiği kuklanın doğasına has zıtlıklarla üzerinden biçim-anlam ilişkisi bağlamında değerlendirmeyi hedefleyen metin, bunu yaparken de; konu başlığı altında yer alan ve ilişkisellikleri üzerinden elde edilen diğer verileri de kitaptaki temel referanslar ışığında harmanlayarak, kuklanın plastik dilini estetik bir anlatıyla yorumlayıp bir sergi düzlemi üzerine oturtabilmeyi dener. ANAHTAR KELİMELER: Modernizm, özne, kukla, metafor, özgürlük
Özet (Çeviri)
This study, which is based on the book“The Soul of the Puppet: A Brief Overview of Human Freedom”by political scientist, academician and author John Gray who is known his research in analytical philosophy and history of ideas, written as a work text based on the conceptual dialectic in the center of the book. The book, formed with the latest perspective, uses the concept of“puppet”, which is transforming human preferences in seeking freedom as a conscious presence into a metaphorized representation, while constructing them in an analogical context through the analysis of ideas from religion, science, cinema, literature, politics and philosophy; at the same time, this text refers to the modern subject and the modernization process, which constitute the inspiring critical perspective. In this context, starting from the concept of modernity, which defines a process in which a person can decipher the causes that brought her into presence, it has opened new reading areas about accompanying today's man's journey in search of self and her relationship with objects that can be read as a kind of expression of this. The formal nature of the puppet, which is discussed in line with the arguments of the archetypes of human nature, psychology, cultural norms and philosophical literature, and the paradox of meaning produced by the mystery behind it, in this direction; It has been studied with an understanding based on both socio-cultural and conceptual aspects, from a plane that extends to its primitive nature depending on the current examples interpreted within the framework of the future aesthetics. The book, which is a wide-ranging presentation of the findings on the human condition; offers a new intellectual field on how to interpret the perception of the world shaped by the historical existence of man and the perspective accompanying in a direction that includes the sets of meanings it creates with puppets and other inanimate objects. The text, which aims to evaluate the dialectic between the modern subject and freedom in the context of the relationship between form and meaning over the inherent contrasts of the puppet, tries to interpret the plastic language of the puppet with an aesthetic narrative and place it on an exhibition plane by blending the other data under the subject heading and obtained through their relationality in the light of the basic references in the book. KEYWORDS: Modernism, subject, puppet, metaphor, freedom