Synthesis and characterization of magnesium borates by solution combusion method
Çözeltide yanma yöntemiyle magnezyum boratların sentezi ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 216439
  2. Yazar: HALİL ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURŞEN ALTUNTAŞ ÖZTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnorganik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışmada; bazı saf ve krom katkılanmış magnezyum boratlar klasik katı hal ve çözeltide yanma yöntemiyle sentezlenmiş ve ürünlerin yapısal özellikleri XRD, FTIR, UV-VIS-NIR, SEM, BET gibi yöntemlerle karşılaştırmalı olarak incelenmiştir.Sentez çalışmalarında, her iki yöntem için de magnezyum kaynağı olarak Mg(NO3)2, krom kaynağı olarak Cr(NO3)3, bor kaynağı olarak H3BO3 kullanılmıştır. Katı hal sentezi için B/Mg ve B/(Mg+Cr) mol oranlarının ve reaksiyon süresinin ürün özelliklerine etkisi incelenmiştir. Saf magnezyum piroborat (sentetik triklinik suanit) B/Mg 3:1 olduğunda ve 3 saatlik ısıl işlem sonucunda elde edilirken Cr katkılanmış magnezyum piroborat (sentetik triklinik suanit) B/(Mg+Cr) 1:1 iken 12 saatlik ısıl işlem sonucunda elde edilmişitir.Söz konusu saf magnezyum ve Cr katkılanmış magnezyum piroboratların çözeltide yanma yöntemiyle sentezi için yakıt türü, yakıt miktarı, gibi etkin parametrelerin ürün özellikleri üzerine etkisi sistematik olarak incelenmiştir. Karbohidrazidin (CH) en uygun yakıt olduğu belirlenmiştir. Saf magnezyum piroborat B/Mg oranı 1.25:1 olduğunda ve Cr katkılanmış magnezyum piroborat ise B/(Mg+Cr) 1:1 olduğunda elde edilmiştir. Belirlenen optimum koşullarda elde edilen ürünler yukarıda belirtilen yöntemlerle karakterize edilerek uygulanan farklı sentetik yaklaşımların ürün özellikleri üzerine etkisi incelenmiştir. Katı hal sentezi ve çözeltide yanma yöntemi ile elde edilen boratların yapısal özelliklerinin aynı olduğu ancak yüzey özelliklerinin uygulanan yönteme bağlı olarak değişiklik gösterdiği bulunmuştur.Sonuç olarak magnezyum piroborat ve Cr-katkılanmış magnezyum piroboratların sentezi için çözeltide yanma yönteminin uygulanabilirliği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study presented as a M.Sc. thesis, certain pure and chromium substituted magnesium pyroborates were synthesized by conventional solid state and solution combustion methods and structural and morphological properties of products were comparatively examined by XRD, FT-IR, UV-VIS-NIR, SEM, BET methods.In the syntheses studies, for both of the methods, Mg(NO3)2, H3BO3, and Cr(NO3)3.9H2O were used as magnesium, boron and chromium sources respectively. For the solid state synthesis, effects of B/Mg and B/(Mg+Cr) mole ratios and reaction duration on the properties of products were investigated. While pure magnesium pyroborate (synthetic triclinic suanite) was obtained by B/Mg mole ratio 3:1 and through 3 hours thermal treatment, chromium substituted magnesium pyroborate (synthetic triclinic suanite) was obtained at B/(Mg+Cr) mole ratio of 1:1 and for 12 hours thermal treatment.For solution combustion synthesis of pure and Cr substituted magnesium pyroborates, effective parameters such as fuel type and fuel quantity were systematically investigated on the properties of products. On the basis of obtained results, carbohydrazide (CH) was selected as the most proper fuel for this method. The effects of different synthetic approaches on the properties of products were investigated thoroughly by the characterization of products. In conclusion, it was found that while magnesium pyroborates obtained by solid state and solution combustion methods have the same structural properties, they differ in morphology on the basis of applied synthetic approach.In conclusion, the solution combustion method was proved as an applicable method for the synthesis of pure and Cr substituted magnesium pyroborates.