Emden-Fowler tipli denklem için 3. sınıf sınır probleminin incelenmesi
Investigation of the 3. type boundary value problem for an Emden-Fowler type equation
  1. Tez No: 216440
  2. Yazar: FATMA GAMZE DÜZGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMAL SOLTANOV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada, Emden-Fowler tipli denklem için konulmuş 3. sınıf sınır probleminingenelleşmiş çözümünün varlığı ve model bir durumda tekliği gösterilmiştir. Birincibölümde, incelediğimiz problem tanıtılmış ve gözönüne alınan denklem tipinin tarihselgelişiminin yanı sıra, bu denklem tipinde olan denklemler üzerine yapılan bazıçalışmalardan bahsedilmiştir. İkinci bölümde, bu çalışmada kullanılacak genel bilgilerve yapılan çalışmaya gerek olacak bazı özel bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde, gözönünealınan problem incelenmiştir. Bu bölüm, problemin doğrusal olmayan kısmına bağlıolarak kritik altı, kritik, ve kritik üstü durumlar olarak iki ayrı alt bölümden oluşmaktadır.Her iki alt bölümde de, problemin genelleşmiş çözümünün varlığı için yeterli koşullarelde edilmiş ve bu koşullar altında genelleşmiş çözümün varlığı kanıtlanmıştır. Dördüncübölümde, problemin model bir durumunda genelleşmiş çözümünün tekliği gösterilmişve ayrıca bu model durumda çözümünün varlığı sonuç olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This work is devoted to the existence of the solution of 3. type boundary value problemfor an Emden-Fowler type equation and also devoted to the uniqueness of solution for amodel case of the problem. In the first chapter, our problem is defined and not only thehistorical development of the type of this equation but also some studies done on thetype of this equation are mentioned. In the second, general and special informations aregiven for this work. In the third, the problem which is taken into account is analysed.This chapter consists of two sub chapters related to sub critical, critical and supercritical cases of nonlinear part of the problem. In both of two sub chapters, sufficientconditions for the existence of generalized solution of the problem are obtained andunder these conditions the existence of generalized solution of the problem is proved.In the forth, for a model case of the problem, the uniqueness of generalized solution isshown and the existence of solution is also given as a corollary.