Çekerek (Süreyyabey) barajı perde aksında bulunan grafit şistlere uygun enjeksiyon karışımının bulunması
Determination of suitable grout injection mix for graphitic schist at Çekerek (Süreyyabey) dam
  1. Tez No: 216450
  2. Yazar: EMRE ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHTİYAR ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışma Çekerek (Süreyyabey) Barajı perde aksında bulunan grafit şistlerin perde enjeksiyonu ile iyileştirilmesi sırasında yaşanan problemlerin tespiti ve çözümlerin araştırılmasını konu edinmiştir.Baraj gövdesinde bulunan perde enjeksiyonları yapılırken, grafit şistlere rastlanılan yerlerde enjeksiyon alışları gerçekleşmemiştir. Buna karşın geçirimsizliğinin araştırılması amacıyla yapılan basınçlı su testlerinde yüksek su kayıpları gözlemlenmiştir.Sorunun çözümünün bulunması için öncelikle grafit şistlerin yapıları incelenmiştir. Mevcut kullanılan enjeksiyon şerbetinin grafit şistlerin yapıları ile uyumsuzlukları yapılan bir dizi deneyler ile araştırılmıştır. Daha sonra kullanılması gereken doğru enjeksiyon şerbetinin tespiti çalışmalarına geçilmiştir. Yapılan deney ve gözlem çalışmalarından sonra enjeksiyon şerbetine eklenmesi gereken kimyasallar ve miktarları belirlenmiştir.Bir sonraki aşama belirlenen enjeksiyon şerbetinin uygulanmasına yönelik deneylerdir. Burada elde edilen veriler ile gerçek enjeksiyon perdesinde uygulamalara geçilmiş ve başarılı olunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study is discusses the problems and solutions which are lived during the improving of the curtain line?s ground which is include garphitic schistes, in Çekerek (Süreyyabey) Dam.While applying the curtain line grouting, injection grouting penetration to the ground where include graphitic schistes, decrased. Despite the fact that, results of water pressure tests show that there are high water losts.To find the solution of the problem, structure of graphitic schistes are investigated. Incoordination between mixture and ground are investigated also by series experiments. After that, searching is started to find the suitable mixture for the graphitic schistes. With these works chemical additives and their amount which have to add in to the mix , are determined.After satge is include experiments taht are related to application of founded grouting mix. With this experiment results started to application of grouting mix to the grout curtain?s line and application is succesfull.