Investigation of poly(vinylpyrrolidone) with low molecular weight by matrix-assisted laser desorption/ionization mass spectrometry
Düşük molekül ağırlıklı polivinilpirolidonun matriks yardımlı-lazer desorpsiyon iyonlaşmalı kütle spektrometresi ile incelenmesi
  1. Tez No: 216451
  2. Yazar: ASLI ÇAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR SALİH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  12. Bilim Dalı: Fizikokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Son yıllarda Kütle Spektrometresi (MS) düşük molekül ağırlıklı sentetik ve biyopolimerlerin karakterizasyonunda sıkça kullanılmaktadır. Klasik analiz metodlarına kıyasla molekül ağırlığı dağılımının cok kısa bir sürede ve doğru bir şekilde bulunabilmesi polimer analizlerinde bu tekniğin önemini arttırmaktadır. Yumuşak iyonlaşmalı kütle spektrometrisi tekniklerinden biri olan Matriks yardımlı Laser Desorbsiyon/İyonlaştırma (MALDI) sentetik polimerlerin analizinde ön plana çıkmıştır. Sentetik ve suda çözünebilen polimerlerden Polivinilpirolidon (PVP) poli-N-vinil amitlerin bir türüdür. Bu çalışmanın birinci kısmında uygun başlatıcı ve çözücü kullanarak vinil pirolidon monomerinden polivinilpirolidon polimeri radikalik polimerizasyon yöntemi ile sentezlendikten sonra uygun matriks ve çözücü ortamı seçilerek, MALDI-MS ile polivinilpirolidon polimerinin analizi gerçekleştirilmiştir. Başlatıcı miktarının ve polimerizasyon süresinin sentezlenen polimerin molekül ağırlığı üzerine olan etkisi MALDI ile incelenmiştir. Çalışmanın ikinci kısmında, polimerin sudaki çözeltileri için örnek hazırlamada kullanılan matriksin ve derişiminin, katyonize edici tuzun katyon ve anyon etkisi ve konsantrasyonun etkileri araştırılmıştır. Polimerlerin sonlanma grupları analiz edilmiştir. Daha sonra hem polimerlerin hem de farklı matrikslerin çözücüleri ve derişimleri değiştirilerek çözücü-matriks-konsantrasyon ilişkisi MALDI-MS ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, Mass Spectrometry (MS) is frequently used for characterization of synthetic and biopolymers with low molecular weight. Compare to the classical analysis methods, ability to determine the molecular weight distribution in very little time with accuracy is increased the importance of this technique. Matrix-Assisted Laser Desorption/Ionization (MALDI) which is one of the soft ionization mass spectrometry technique, have became popular for the analysis of synthetic polymers. Poly(vinylpyrrolidone) (PVP) is synthetic and water-soluble polymer which is a kind of poly-N-vinyl amide. At the fisrt part of the work described herein, poly(vinylpyrrolidone) polymer was synthesized using suitable initiator and solvent by using free radical polymerization method. Then, suitable matrix and solvent medium were selected and PVP was analyzed by MALDI-MS. The effects of initiator amount and polymerization time on the molecular weight of synthesized polymers were investigated by MALDI-MS. At the second part of the work, for aqueous solutions of PVP, effects of the matrix and its concentration, cation and anion effects of the cationized salt and its concentration that used at sample preparation were determined. End groups of polymer were analyzed. Then both of the solvent and concentration of polymer and different type of matrices were changed and relation of solvent-matrix-concentration was investigated by MALDI-MS.