Bazı asit çözeltilerinin radyo frekans altında kayıp ve dispersiyon faktörlerinin incelenmesi
Loss and dispersion factors study some acidic solution under radio frequency
  1. Tez No: 216470
  2. Yazar: MURAT GÜLER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YILMAZ GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Elektrolitik çözeltilerin öziletkenlikleri(s ) , eşdeğer iletkenliklerine, elektrolitik dirençlerine, çözelti konsantrasyonuna (g ) bağlı olarak değişim göstermektedir. Bu değişim elektrolitler için daha ayırt edici detaylı çalışmalar yapmamıza olanak sağlamıştır. Bu çalışmada elektrolitik çözeltilerin bazı özellikleri Radyo-Frekans (RF) elektromanyetik alanlar kullanılarak incelenmiştir. Bu uygulama için pek çok farklı yöntem kullanılmaktadır. En çok bilinen iki yöntemden birisi köprü diğeri ise rezonans yöntemidir. Bu çalışmada rezonans yöntemi kullanılmıştır. Rezonans yöntemi indüktif ve kapasitif ölçme hücresi olmak üzere iki farklı durum içerir. Bu çalışmada indüktif ölçme hücresi tercih edilmiştir. Bunun nedeni ise indüktif yöntemin kapasitif yöntemden deneysel olarak daha kolayca uygulanabilir olmasıdır. Bu çalışmada rezonans devresinde kalite faktöründen (Q) yararlanarak kayıp faktörü (c ¢ = Q-1) ve dispersiyon faktörü (c ¢ = w - )w20 2 1 dört farklı asit çözeltisi ( 3 4 H PO - phosphoric acid , HCl - hydrochloric acid , 3 HNO - nitric acid , HFhydrofluoric acid ) için hesaplanmıştır. Kayıp ve dispersiyon faktörlerinin seçilen çözeltilere, devre parametrelerine ne şekilde bağlı olduğu çok sayıda deneyle incelenmiş c ¢ ve c ¢ nasıl değiştiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The special conductivity (s ) of electrolytic solutions changes depending on their electrolytic resistance and solution concentration. These variations provide the ability of detailed investigation of electrolytic solutions. In this work, some properties of electrolytic solutions are investigated by using radio frequency (RF) electromagnetic fields. Various methods are used in this experimental study, including the bridge method and resonance method in this study, the resonance method is used. Amongst two different approaches, named inductive method and capacitive cell method. We have preferred the former one for this study. The reason for this is that the inductive method seems to be more feasible in the applications than the latter. In this study, the loss factor (c ¢ = Q-1) and dispersion factor ( )202 1 c ¢ = w -ware calculated by using the quality factor (Q), for four different solutions ( 3 4 H PO - phosphoric acid ,HCl ? hydrochloric acid , 3 HNO - nitric acid, HF- hydrofluoric acid ). The loss factor (c ¢) and dispersion factor (c ¢) are investigated to depend on chosen solutions, circuit parameters in lots of experiment and founded how change is.