Voltage and current mode multifunction filter design with current conveyors
Akım taşıyıcılar kullanarak gerilim ve akım-modlu çok işlevli filtre tasarımı
  1. Tez No: 216495
  2. Yazar: MEHMET CAN BAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL FİDANBOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Son senelerde akım taşıyıcılar ve akım taşıyıcı tabanlı aktif elemanlara olan ilgigiderek artmaktadır. Bu ilgi alan aktif elemanların genellikle amplifilatörler, empedansçeviriciler, jiratörler, osilatörler ve özellikle işaret işleme devreleri gibi çeşitli analogelektronik devrelerdeki uygulamaları dahi kullanımına yol açmıştır.Bu tezde, ikinci dereceden çok-girişli tek-çıkışlı gerilim-modlu filtrelerin deneyselgerçeklemesi ve gerilim-modlu ve akım-modlu ikinci dereceden çok fonksiyonlu filtredevrelerinin akım taşıyıcılarla tasarımı ele alınmıştır. CCII kullanarak üç adet ikincidereceden çok-girişli tek-çıkışlı gerilim-modlu filtre devresi ve DO-CCCII kullanarakbir adet ikinci dereceden çok fonksiyonlu akım-modlu filtre devresi sunulmuştur.Çok girişli-tek çıkışlı filtrelerin ve çok işlevli filtrelerin transfer fonksiyonları idealve ideal olamayan durumlarda analiz edilmiştir. Tüm Gerilim-modlu filtreler hemdeneysel olarak hem de PSPICE simulasyon programıyla gerçeklenmiştir. Diğertaraftan Akım-modlu filtre yalnızca PSPICE devre simulasyon programı kullanılarakgerçeklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Current conveyors and current conveyor based active elements are having a bigattention lately. This attention let them to be used in the applications in various designsof analog electronics like amplifiers, filters, impedance converters, gyrators, oscillatorsor more generally signal processing circuits.In this thesis, we have focused on the experimental verification of voltage modesecond order multiple input single output (MISO) filters and design of both voltagemodeand current-mode second-order filters using current conveyors. We havepresented three voltage-mode MISO second-order filters using CCIIs and one currentmodemultifunctional second-order filter using DO-CCCII.The MISO filters and multifunction filter transfer functions are analyzed forboth ideal and non-ideal cases. The validity of the voltage mode filters has been verifiedboth experimentally and through PSPICE simulations. On the other hand, the validityof the current mode filter has been verified only through PSPICE simulation.