Structure of foreign news in Turkish popular and opinion papers (Application of discourse analysis methodology on the basis of news portrayal of 'Malta Summit')
Türk fikir ve populer basınında dış haberlerin yapısı (Malta Zirvesi ile ilgili haberler ve söylem analizi yönteminin uygulanması)
- Tez No: 21652
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAŞİT KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 1992
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZ TÜRK FİKİR VE POPÜLER BASININDA Di S HABERLERİN YAPISI (MALTA ZİRVESİ İLE İLGİLİ HABERLER VE SÖYLEM ANALİZİ YÖNTEM İNİN UYGULANMAS I ) DAeTAS, Banu Yüksek Lisans Tezi, Kamu Yönetimi Anabil im Dalı Danışman: Doç. Dr. Raşit KAYA Şubat, 1992, 111 sayfa Bu çalışmanın amacı, popüler ve fikir basını ayrımını kovarak, Türk basınında di s haberlerin yapısını incelemektir. Çalışma popüler ve fikir basınının ve çalışmada uygulanan söylem analizi yönteminin temel özelliklerini vererek baslar ve 2-3 Aralık 1989 tarihinde yapılan Malta Zirvesi'ne ilişkin dış haberlerin analiz sonuçlarının sunulmasıyla devam eder. Çalışmada test edilen hipotez sudur! daha önceki çalışmalarda savunulan? popüler ve fikir basınının, içerik, dizayn, okuyucu, tiraj ve fiyat yönünden farklı özellikler taşımalarına karşın, Türk popüler ve fikir gazetelerinin, dış haberlerin sunumunda haber yapısı yönünden bir fark taşımamalarıdır. Bilim Dalı Sayısal Kodu: 217.01.00
Özet (Çeviri)
ABSTRACT STRUCTURE OF FOREIGN NEWS IN TURKISH POPULAR AND OPINION PâBEaS (APPLICATION OF DISCOURSE ANALYSIS METHODOLOGY ON THE BASIS OF NEWS PORTRAYAL OF“MALTA SUMMIT”) DAĞTAS5 Banu M.S. in Administrative Sciences Supervisor: Assoc. Prof. Rasit KAYA February, 1992, HI pages. It is the aim of this study to examine the structure o-f -foreign news in the Turksih press in terms o-f the di-f -ferences between popular and opinion newspapers. The study begins with an overview of the intrinsic features of the popular and opinion press and the discourse analysis methodology implemented by the author and continues with the presentation and evaluation of the findings of research conducted into the structuring of a selected item of foreign news, the Malta Summit of December 2nd-3rd, 1989. The hypothesis of this study is that, although previous researches have suggested that the content, style and design of news presented in the popular and opinion press are very different, the structure of foreign news is similar in both. Science Codes 271.01.00