Legionella monitoring of various water system by a PCR based kit, Aquascreen
AB uyum sürecinde çeşitli sektörlerde Legionella türü bakterilerin PCR temelli Aquascreen Kit ile taranması
- Tez No: 216523
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İFFET İREM UZONUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Endüstriyelleşmenin artması ile beraber daha önceden bilinmeyen bulaşıcı hastalıklar ortaya çıkmaya başlamıştır. Bunlardan bir tanesi de Lejyoner hastalığıdır. Legionella su dağıtım şebekeleri ve havalandırma sistemleri başta olmak üzere insanların yoğun olduğu bölgelerde çabuk yayılan, sağlık problemlerine yol açan, çevre bölgelerde iş hayatını kanuni ve ekonomik açıdan etkileyen bir patojendir.Legionella bakterisinin çevresel sürveyansı moleküler teknikler kullanılarak birçok Avrupa ülkesinde düzenli olarak yapılmaktadır. Bakterinin endüstriyel sistemlerdeki potansiyel yayılma etkisinden dolayı, bu sistemlerin sürekli olarak kontrol edilmesi tavsiye edilmektedir. Bulaşıcı hastalıkların kontrolü, Türkiye gibi hızlı gelişen ve büyüyen, turistik bir ülkede kolaylıkla yapılabilmelidir. Malesef kontrol tekniklerinin getirdiği ağır maliyet ve teknik sıkıntılardan dolayı henüz Türkiye'de Legionella için düzenli kontrol yapılamamaktadır.Tezimizde, bakteri sayısı hastalık seviyesine ulaşmadan PCR metodu kullanarak Legionella türlerini, özellikle Legionella pneumophila türünü tespit etmek amaçlanmaktadır. Bakterilerin çevresel sürveyansının PCR metodu kullanılarak DNA seviyesinde tespit edilebilmesi için, Aqua Screen ticari kitinin adaptasyonu hedeflenmiştir. Çeşitli endüstriyel ve halka açık tesislerden 20 adet su örneği toplanarak PCR tabanlı Aqua Screen kit ile taranmıştır. Yedi su örneğinde Legionella türlerine rastlanmış, Legionella pneumophila bakterisi olmadıkları aynı kit ile tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Industrialisation brings new problems like emerging infectious diseases; one of them is Legionnaire's Disease. Legionella is a common pathogenic colonizer of water distribution systems and cooling towers leading to severe health risks and considerable legal and/or economic damage to businesses where spreading of it is easier and to more people working and living nearby.Environmental surveillance of Legionella bacteria is done in many European Countries regularly and by molecular techniques nowadays. Regular Legionella monitoring of industrial systems where potential exposure of susceptible individuals exists is advisable. Infectious disease control of spreading or monitoring should be done in a developing, industrialized and touristic country like Turkey that is also in the entrance of European Union. In Turkey, environmental monitoring is not routinely being done and yet not recommended because of its economic and technical burdens.The aim of this thesis is to detect the pathogenic species by PCR method before their number is enough to make the infection. The plan is to initiate and optimize the usage of a commercial kit enabling environmental surveillance of the pathogenic species at the DNA level by using PCR method. 20 water samples were collected from susceptible plumbing systems of various Industrial and community facilities. Legionella species were detected for seven of the samples by PCR based Aqua Screen kit whereas none of them were Legionella pneumophila as confirmed by the same kit.