Kamu hastanelerinde su kullanımı ve sürdürülebilir su yönetimi: Türkiye örneği
Water usage and sustainable water management in public hospitals: The case of Turkey
- Tez No: 790077
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU TEKSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Sağlık sektörü su tüketim miktarı yüksek olan sektörlerden birisidir. Hastanelerde gereksiz su kullanımını azaltarak su tasarrufunun sağlanması, atık suların kontrollü bertarafı ve yeniden kullanımı, ekosistem açısından su döngüsünün izlenmesi verimli bir sürdürülebilir su yönetiminin temel gerekliliklerindendir. Koronavirüs (Covid-19) pandemisiyle mücadele kapsamında yatak doluluk oranlarında meydana gelen artışa paralel olarak hastanelerde yoğunluk artmış, su tüketimi ve tasarrufu en başta dikkat edilmesi gereken alanlar haline gelmiştir. Bu çalışmada, Türkiye'nin 7 coğrafi bölgesindeki illerde hizmet veren kamu hastanelerine yönelik 2020-2021 yılları arasında su tüketimi ve sürdürülebilir su yönetimi konularında Google Docs programı kullanılarak bir anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Kamu hastanelerinin yatak başına su kullanım haritası çıkarılmıştır. Türkiye'deki kamu hastanelerinde yıllık yatak başına ortalama su tüketimi 192,26 m3 olarak hesaplanmıştır. ANOVA analizi sonucunda hastanelerin 2017, 2018 ve 2019 yılına ait toplam su tüketimleri arasında istatistiksel olarak bir fark bulunmamıştır. Sonuçlar, incelenen hastanelerde alınan birincil sürdürülebilir su yönetimi önlemlerinin sıhhi tesisatın sızıntılara (kaçaklara) karşı düzenli olarak kontrol edilmesi (%92,3) ve Legionella (Lejyoner) bakterilerinin gelişiminin kontrolüne yönelik su yönetim planının oluşturulması (%89,8) olduğunu göstermiştir. Buna karşın sürdürülebilir su yönetimde görevlendirilmiş personel eksikliği (%29,9), atıksu arıtma tesisi mevcudiyeti (%14,8), suyun yeniden kullanımı (%3,4), yağmur suyu biriktirme (%1,7), su tasarrufuna yönelik uyarı metinleri ve eğitim programları (%0,8) iyileştirme yapılması gereken hususlardır.
Özet (Çeviri)
The health sector is one of the sectors with high water consumption. Saving water by reducing unnecessary use in hospitals, controlled disposal and reuse of wastewater, and monitoring the water cycle in terms of the ecosystem are basic requirements of efficient sustainable water management. In parallel with the increase in bed occupancy rates within the scope of the fight against the coronavirus (Covid-19) pandemic, the density in hospitals has increased, and they have become areas that need attention in terms of water consumption and savings. In this study was carried out a survey with the“Google Docs”platform on water consumption and sustainable water management for public hospitals serving in provinces of Turkey's 7 geographical regions between 2020 and 2021. The water use map per bed of public hospitals was drawn. The annual average water consumption per bed in public hospitals in Turkey was calculated as 192,26 m3. ANOVA analysis showed that there was no statistical difference between the total water consumption of hospitals in 2017, 2018 and 2019 periods. The results showed that the primary sustainable water management measures taken in the examined hospitals were the regular inspection of the sanitary system against leaks (92,3%) and the creation of a water management plan (89,8%) for the control of the growth of Legionella (Legionnaires) bacteria. Conversely, lack of personnel assigned in sustainable water management (29,9%), availability of wastewater treatment facilities (14,8%), water reuse (3,4%), rainwater accumulation (1,7%), water conservation warning texts and training programs (0,8%) are issues that need improvement.